В момента около увеличението на пенсиите има предимно политическо говорене. От една страна, служебният кабинет има една визия за това как да се повишат, а партиите в парламента-друга. Това не е нещо ново, гледали сме го и преди. Така коментира икономистът Калоян Стайков от Института за пазарна икономика пред Kmeta.bg предложението за повишение на пенсиите, които Националният съвет за тристранно сътрудничество разгледа в понеделник.
Идеята на социалния министър Гълъб Донев е, че дори след актуализацията, пенсиите няма да стигнат до минималния праг за бедност, който е 369 лв. Това ще случи с допълнителни социални помощи, поясни Стайков. Големият проблем в тази ситуация е, че правителството внася предложение за актуализация на бюджета и оттам нататък няма контрол какво ще реши парламентът. Икономистът допълни, че предложението на кабинета е експертна визия, но тепърва предстоят политическите дебати по нея. Възможно е да се стигне до всякакви решения, защото зависи какъв консенсус ще се постигне, подчерта Стайков. Той смята, че може да се окаже, че в парламента може и да не се сформира мнозинство по предложената актуализация.
Експертът обясни, че не е съвсем ясно какви са вижданията на „Има такъв народ“, а програмите на БСП и „Изправи се! Ние идваме!“ са много близки, даже върви надцакване кой е по-социален. При Демократична България фокусът в момента е върху бизнеса и справяне с пандемията, а за реформа в социалните услуги си имат програма. При това положение не е съвсем сигурно каква подкрепа може да получи актуализацията на бюджета. „Още не е ясно дали ще има правителство, може да се окаже, че визиите на партиите, които се очаква да го подкрепят, по отделните мерки се различават“, предупреди още Стайков.