Всеки ден в публичното пространство се появяват информации за увредено общинско имущество, издраскани стени или струпани отпадъци на нерегламентирани места. Извършителите са сред нас. С отстраняването на повредите и възстановяването на щетите се занимават общините. Средствата, които те влагат в подобни дейности са стотици хиляди левове годишно. Това са средства от данъците и таксите, които плащаме всички ние. С тези средства местните власти плащат и за вандалските прояви.
В много случаи граждани сигнализират за проблема, но в повечето – оставаме дистанцирани и това бездействие отваря път за ширещата се безнаказаност, прояви на спонтанен гняв срещу пейката в парка или катерушката на детската площадка. Всеки път, когато оставаме безразлични, насърчаваме някой нарушител… или разрушител. Общините са силно ограничени в правомощията си да налагат наказания, а когато инспекторатите са активни, обикновено няма свидетели на нарушенията. Затова от НСОРБ започват поредица от публикации за вандалските прояви в различни населени места и за усилията, времето и средствата, които местните власти са задължени да вложат, за да възстановят щетите.
От нашите данъци за седмица
Кърджали: През нощта на 1 август, при безпрецедентен вандалски акт, са счупени голяма част от щандовете за сувенири, които се намират на паркинга в подножието на Перперикон. За инцидента съобщи в своя профил кметът на Кърджали доц. д-р Хасан Азис, който е заместник-председател на УС на НСОРБ.
Очевидци разказаха, че извършителите са шофирали дръзко автомобилите си и са дрифтирали. При унищожените сергии са намерени броня и фарове от лека кола от известна марка.
По-късно през седмицата от полицията съобщиха, че двама 18-годишни младежи са задържани във връзка с образуваното досъдебно производство след подаден сигнал за нанесени поражения на дървени маси на търговци и навес в района на археологическия комплекс Перперикон.
За възстановяване на унищожения базар за сувенири ще бъдат разходвани средства, събирани от община Кърджали от данъците за недвижими имоти, данък върху моторни превозни средства и данък сделка, които плаща всеки жител.
Казанлък: Над 75 тона битов отпадък почисти в поредната си акция общинското предприятие “КД и ПИС” край блок Кармен. Причината за почистването е отново натрупаните боклуци около самия блок, а казанлъшките огнеборци са изгасили 57 запалвания на пожари. Така след последното гасене от РС ПБЗН-Казанлък, от месната пожарна свикват събрание с всички институции да се вземат мерки.
По този повод кметът на Казанлък Галина Стоянова възнегодува с пост в социалната мрежа: “Поредно почистване след поредно натрупване на отпадъци. Къде ли? При блока в кв. “Кармен”. Общинските служители, връчващи актове за замърсяването, са посрещнати с нецензурирани изрази и закани по мой адрес…
Категорична съм: колкото и да недоволствате, госпожи и господа, живеещи в “Кармен”, колкото и местни и парламентарни избори да предстоят, глобите ще продължат – ще ги налагаме и ще ги събираме! Защо ли? Защото никой не ви е длъжен с нищо, още по-малко да плаща за “свинщината ви”!
Припомняме, че през януари 2020 година служители на община Казанлък заедно със служители на РУ-Казанлък обходиха всички живеещи в блока и наложиха глоби с индивидуални фишове от 50 лв. по Закона за управление на отпадъците, чл. 133 ал. 1, т. 1, съгласно чл. 133 ал.2. И въпреки това – безобразието продължава.
За поредното разчистване на незаконното сметище ще бъдат разходвани бюджетни средства на Ообщина Казанлък от таксата за битови отпадъци, която плащат всички жители. Ако наложените санкции бъдат заплатени от виновните лица, ще компенсират частично загубите на общината.
Царево: На крайбрежната алея в гр. Царево към кв. “Василико” е извършена вандалска проява. Умишлено са счупени няколко от декоративните осветителни тела. Общината ще поднови повредените осветителни тела, но призовава към отговорност. “Мисия на всеки човек е да запазим красотата на нашия край”, се казва в съобщението.
За възстановяване на разбитите тела на уличното осветление ще бъдат разходвани средства, събирани от община Царево от данъците за недвижими имоти, данък моторни превозни средства и данък сделка, които плаща всеки жител.
Бургас: Самонастанили се гости от Сливен, Ямбол и Градец за пореден път опитаха да превърнат в гето района край Товарна гара, до старата зеленчукова борса. Този път групата е била от около 30 души. Премахват се генерираните от тях купчини отпадъци. Хората са върнати по родните им места, както са по адресна регистрация. В акцията участваха съвместно инспектори от общинската дирекция “УКОРС” и полицаи от Второ РПУ.
За почистване на района ще бъдат разходвани бюджетни средства на община Бургас от таксата за битови отпадъци, която плащат всички жители.
Тополовград: Община Тополовград предприе необходимите мерки и почисти изхвърлените отпадъци в близост до “Корията”. “Нека не забравяме, че чистотата в нашия град и селата в общината зависи от всички нас. Да докажем, че обичаме родното място, че грижата за него не е тегоба, а отговорност”, апелира местната администрация.
За почистване на района ще бъдат разходвани бюджетни средства на община Тополовград от таксата за битови отпадъци, която плащат всички жители.
Велико Търново: Над 100 000 лв. годишно отделя община Велико Търново за поправка на счупени пейки, беседки и детски съоръжения по площадки и паркове в града, което, особено през последните две години, стана рецидив. “Това е ежедневие. Има площадки в определени райони, в които скоро след това има счупено. Така например правихме ремонт на една в кв. “Зона Б” в парка на 15 юни, вече отново плаче за такъв. Те са 4-5 такива във Велико Търново, но ремонтираме най-малко два пъти в годината. Другите са в парка в кв. “Чолаковци”, на “Пишмана” под бл. 3, а най-фрапиращо е в кв. “Акация”. Там седалките на люлките постоянно ги чупят. И детската площадка в парк “Руски”. Последно сме правили поправки в парка на “Пишмана”, в “Триъгълника” и в парк “Акация”. Най-често се чупят люлки и огради”, коментират пред вестник “Борба” служители на отдел “Околна среда” в общината.
Не спират и сигналите на гражданите за поредната вандалщина, както и настояването им за по-строги мерки срещу нарушителите. Ако, разбира се, те бъдат хванати, което почти не се случва. По същите тези сигнали и наблюдения трошенето на пейки, беседки, огради се върши от деца и младежи от 12 до 18 години, на които явно им липсва възпитание.
Поредният апел в социалните мрежи е на бившата учителка Сена Димова, която написа: “НЕуважаеми родители на деца, за които не полагате нужните грижи! Как спите спокойно, когато децата ви не са в дома ви!? Знаете ли какво правят в тъмната част на денонощието!? Ще ви кажа и покажа. На детска площадка в кв. “Бузлуджа” купонът на младежите от 12-13-годишни до 18-20-годишни започва преди 20 часа и завършва късно след полунощ. Звучи силна чалга, пие се алкохол. Чупене, рушене, драскане. Децата не умеят да разговарят, те крещят – денем и нощем. Танците са върху пейките, масата – в беседката. И никой не се в състояние да се справи с “горките деца”. Докога!”, завършва гневните си думи великотърновката.
Според служителите в общината няма ефект от поставяне на видеонаблюдение, защото няма воля и няма кой да разследва и да установи нарушителите, а и записите не са доказателствен материал в съда. Сигналите, които получават в общината, са за вече счупени съоръжения и да пратят някой да ги поправи. Оттам призовават да се звъни направо на 112, за да има някакъв ефект и да дойде полиция. А и повечето площадки се намират непосредствено до блоковете, под прозорците на редовите данъкоплатци.
За възстановяване на повредената градска мебел /пейки, детски площадки и др./ ще бъдат разходвани средства, събирани от община Велико Търново от данъка за недвижими имоти, данък моторни превозни средства и данък сделка, които плаща всеки жител.