Министерски съвет реши да удължи извънредната епидемична обстановка, считано от 1 декември 2021 г. до 31 март 2022 г. “Засегнати от новия коронавирус са всички области на страната, като в 93% от тях 14-дневната заболяемост е над 500 на 100 000 население (в 8, от които показателят надхвърля 1000 нови случая на 100 000 население). Съществено нарастване на заболяемостта се наблюдава при децата и младите лица (20-29 г.). Нараства и броят на хоспитализираните лица”, се посочва в мотивите на кабинета. Подробности ТУК.
При условие, че поне половината от учениците в една паралелка имат зелен сертификат, те могат да се върнат в клас, без да бъдат тествани. Това означава да имат валиден документ за ваксиниране, преболедуване, наличие на антитела или отрицателен резултат от лабораторен тест – антигенен или PCR. Това посочват от Министерство на образованието и науката (МОН). Повече за новината ТУК.
Може да се стартират процедурите по закупуване на медицински хеликоптери и за изграждане на площадка веднага след Нова година. Това е заложено в Плана за възстановяване. Това каза здравният министър д-р Стойчо Кацаров. “2023-2024 г. България трябва да има въздушна Спешна помощ”, отсече той. Какво още коментира той научете ТУК.
“Продължаваме Промяната” проведе срещи с БСП и ИТН за съставяне на кабинет. Безплатното закупуване на медикаменти за деца до 14 години и подготовката на специализирани ковид болници са две от мерките, които са предложени да бъдат заложени в бюджет 2022. Какво друго поискаха партиите по време на преговорите вижте ТУК.
Със свое постановление правителството одобри допълнителни трансфери в размер на 16,1 млн. лв. по бюджетите на общините. Финансовият ресурс е необходим за изпълнението на значими проекти от социалната и техническата инфраструктура. Още по темата ТУК.
Министерският съвет одобри нова мярка на стойност 30 милиона лева в подкрепа на туристическия сектор. Повече – четете ТУК.
Проф. Анастас Герджиков остава ректор на Алма матер. Това решиха членовете на Общото събрание на Софийския университет. Проф. Герджиков ги запозна с мотивите си да се кандидатира за президент на България на заседанието им днес. Какво друго каза той разберете ТУК.
„Заклещени в капан“, „изгорели хора и ламарини“, „загубени животи“, „изпепелени постройки“… Вчера в страна ни се случиха два трагични инцидента, които доведоха до вълна от черни новини в медийното пространство. Как това се отразява на психиката обяснява психотерапевтът Стоян Георгиев. Ето какво коментира специалистът – ТУК.
Правителството прие Постановление за извършване на промени на утвърдените със Закона за държавния бюджет на България за 2021 г. максимални размери на разходи по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2021 г. По този начин на ведомството ще се даде възможност да поеме финансов ангажимент за сключване на договори за осигуряване на лекарствените продукти за лечение нa COVlD-19 Molnupiravir, Regdanviniab и Anakinra. Подробности ТУК.
Време е да започнем да обмисляме въвеждането на задължителна ваксинация срещу ковид, заяви изпълнителният директор на европейския офис на Световната здравна организация Роб Бътлър. Още за новината ето ТУК.