Уникален тракийски храм от III в. пр. Хр. е разкрит на Голямата могила в район „Южен“, която се проучва за трета година от екип на Регионалния археологически музей в Пловдив. Това стана ясно при посещение на кмета на Пловдив Костадин Димитров и заместникът му по култура, археология и туризъм Пламен Панов, които разгледаха разкопките. Директорът на Археологическия музей доц. д-р Костадин Кисьов, чийто екип работи на обекта, разказа за находките и финалния етап на археологическите проучвания, съобщават от общината.
„Сърдечно благодаря на доц. Кисьов за активната работа и усилията, благодарение на които се разкрива богатата археология на Пловдив. И Небет тепе, и Източната порта са ключови обекти, които ще бъдат експонирани тази година. Археолози работят интензивно и на Бетонния мост, за да се вместят строителите в сроковете, продължава работата и по разкопките на Брезовско шосе“, подчерта кметът Костадин Димитров.
Той припомни, че Община Пловдив отделя всяка година по 600 000 лева за археологически обекти и изказа признателност на директора на Археологическия музей затова, че го е направил един от най-посещаваните в страната.
Доц. Костадин Кисьов посочи, че разкопките на Голямата могила в южните периферии на града са започнали заради желанието на заместник-кмета Пламен Панов да се разработват археологически обекти извън центъра на Пловдив.
„На практика ние провеждаме разкопките вече трета година. За пръв път в България тук открихме, че на върха на могилата има средновековна църква от 12-13 век с гробищен некропол около нея. Могилата обаче не е издигната заради църквата, а заради тракийския християнски храм в основата й. Той е построен на това място заради близостта му с езическия храм от по-ранния период, което е било култово и свещено място за жителите на Филипопол. Разкрити са първо източното, а после и западното помещение на тракийския храм, където продължават проучванията“, обясни доц. Костадин Кисьов.
Той допълни, че постройката е уникална по рода си, защото храмовете от по-ранна епоха са строени по елинска технология. В малкото помещение на храма доц. Кисьов уточни, че са намерени кости от 7 вида домашни животни, както и останки от глинени съдове, което означава, че то се е ползвало за обреди.
По думите му археолозите са положили усилия да бъде запазена максимално автентичната конструкция и в бъдеще може да бъде направено пълно възстановяване на храмовата постройка.
Заместник-кметът Пламен Панов отбеляза, че мястото би могло да бъде социализирано и да стане открит археологически парк.
„Предстои детайлно заснемане на обекта. Има възможност тук да бъде изграден открит археологически парк, в който ще бъдат изложени и артефактите, които не са намерили място в музея. Още повече, че това пространство, след като бъде социализирано, има перспективата да бъде посещавано предвид пътя, който ще свърже район „Южен“ с район „Тракия“. Тук предстои промяна на подробния устройствен план, като предназначението на мястото ще бъде за култура. Ще се извърши залесяване на терена, ще има и детски атракции. Интересът на деца, които археолозите са водили на обекта, е бил голям“, изтъкна заместник-кметът Пламен Панов.
Кметът на Пловдив Костадин Димитров обяви, че вече има готов проект за изграждането на връзката между районите „Тракия“ и „Южен“, която ще започва от Кукленско шосе и ще завършва до Асеновградско шосе.
Заместник–кметът по строителство и инвестиции инж. Тошо Пашов, допълни че пътят ще свързва промишлените зони на районите „Южен“ и „Тракия“.
„Цялото трасе е дълго около 1200 метра, като в него се включва 540 метра мостово съоръжение /надлез/ и 600 метра пътна част. Извършени са отчуждителните процедури, до месец проектът ще бъде преработен в частта за кръстовището между бъдещия надлез и Асеновградско шосе. Предстои да стартират процедури за избор на изпълнител и финансиране. Проектът е от изключителна важност, защото ще изнесе от центъра на Пловдив транзитното движение, което обслужва икономическите зони на двата района, ще съкрати времето на пътуване между тях и ще облекчи трафика“, каза зам.-кметът.