Как родителите да подготвят децата за зимата? Това беше темата на беседата с родители и част от екипа на детска градина “Щастливо детство” в пловдивския квартал “Столипиново” преди началото на зимния сезон. С медицинския специалист и учителите бяха обсъдени най-здравословните храни през този период от годината, най-подходящото облекло, закаляването и други теми, които вълнуват родителите. Такива беседи се провеждат два пъти в месеца с участието на учители, психолози и медицински лица. Предстои да бъдат обсъдени и теми като противодействието на агресията и вредата от дългото стоене пред екрана. Участието на родителите, особено тези на деца от уязвими групи в живота на детската градина, е една от дейностите по проект “Силен старт” на МОН. Основна нейна цел е обхващането на по-голям брой деца в системата на предучилищното образование. Освен беседи в детската градина в “Столипиново” ще включат родители и деца в работилници и организиране на благотворителни базари с различни каузи. Близо 900 детски градини в цялата страна ще осъществяват подобни и други занимания с родители, за което ще бъдат подкрепени със средства.
В пловдивската детска градина “Щастливо детство” се обучават общо 164 деца. В яслени групи са 50 от тях, а “Силен старт” за първи път дава възможност и те да бъдат включени в занимания по интереси и другите дейности по проекта. В детската градина в “Столипиново” много от децата участват и в допълнителни обучения по български език. Групата, включена от в тази дейност, показа наученото по време на открития урок пред екипа на МОН, който работи по “Силен старт”. Ръководителят на проекта Ваня Георгиева и регионалният координатор за Пловдив Добринка Минева дадоха разяснения и отговориха на въпроси, свързани с участие на детската градината в дейностите, които стартираха от тази учебна година.
Проект “Силен старт”, изпълняван от МОН, е финансиран по програма “Образование” и съфинансиран от Европейския социален фонд. Средствата в размер на 105 млн. лв. са за петгодишен период, през който детски градини и училища с предучилищни групи ще бъдат подкрепяни за подпомагане на деца със СОП, в риск и изявени дарби, квалификация на педагогически и непедагогически специалисти, интензивната работа с родители и др.