Едни от най-добрите възможности за внедряване на социални иновации се предоставят от Финансовия механизъм на ЕИП (Исландия, Лихтенщайн и Норвегия) за периода 2014-2021 г. Голяма част от тях, като програмите за “Местно развитие” и “Активни граждани”, включват развитие на човешките ресурси с фокус върху уязвими групи.
За 25 години Фондация “Здраве и социално развитие – HESED” успя да разработи цялостен модел за интегрирано развитие на деца от 0 до 18 г. и техните родители, като се обхваща опазване на здравето, подготовка за справяне с изискванията на образователната система, изграждане на важни социални умения и професионално ориентиране.
Този модел беше включен в няколко съвместни проекта по ФМ на ЕИП по програма “Местно развитие” с водещи партньори община Самоков и Столична община (в районите “Красна поляна”, “Слатина”, “Люлин”) и се прилага в квартали с големи ромски общности. Община Самоков и съответните Столични районни администрации осигуриха максимално съдействие и решения и на най-сложните ситуации в кратки срокове.
Благодарение на силната воля на общинските ръководства и сериозния опит и капацитет на HESED, проектите стартираха бързо и само за период от 2 години стотици деца и техните семейства получиха подкрепа за ранно детско развитие, предучилищна подготовка, повишаване на родителските умения, по-добра грижа за здравето, важни социални умения, по-висока ангажираност съм образованието, а мнозина – и първоначално професионално ориентиране.
Сега общините разполагат с подходяща инфраструктура, мотивиран и обучен екип, заинтересовани и обнадеждени общности и в партньорство с HESED търсят възможности за устойчивост и растеж.
Този икономически ефективен Модел цели местно развитие чрез подобряване включването на всички групи в общността и условия за модернизиране на секторите, свързани с развитието на човешките ресурси – образование, социални услуги и здравеопазване. А човешкият капитал привлича инвестиции и създава социална и икономическа стабилност.