Ако няма нова епидемична вълна, тази учебна година ще завърши присъствено.
Към днешна дата седемдневната заболеваемост от коронавирус в страната е само 75 на 100 000 души. За последно е била на такова ниско равнище около 15 август 2021 г. Тенденцията е към устойчив спад, съобщава пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
При тази ситуация Министерството на образованието и науката насочва усилията си към социалната интеграция и наваксването на евентуалните образователни пропуски при децата и младежите, които учиха в онлайн среда през продължителен период от време. Многобройни проучвания, включително анализът на МОН от лятото на 2021 г., показаха, че дългата изолация в млада възраст води до проблеми с психиката и трайни дефицити при общуването и интегрирането в колективи на по-късен етап от живота.
Именно за да бъдат компенсирани тези негативни последици от пандемията, при сегашния минимален риск от зараза не се предвижда извънредно удължаване на възможността за обучение от разстояние в електронна среда (ОРЕС) извън разрешените от Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) до 30 учебни дни по здравословни или други уважителни причини, удостоверени с документ.
Родителите, които не желаят децата им да се върнат в училище до края на учебната година за по-големите ученици, могат да изберат между други две форми на обучение – самостоятелна и индивидуална. Промяната става чрез заявление до директора на училището.
занятията да са в домашни или в болнични условия, а за ученици със СОП – и в център за подкрепа за личностно развитие.
Учениците, които преминат към самостоятелна или индивидуална форма на обучение, запазват предоставените им за безвъзмездно ползване учебници и учебни комплекти до края на учебната година, информират от МОН.