Ученици от Ямбол бяха отличени от БАН за изобретяването на биоразградими маски.
„Разбрахме, че ученическият институт на БАН провежда конкурс и решихме да вземем участие. Заради епидемичната обстановка беше нашумял въпросът къде отиват всички употребени маски. Решихме да се разровим и разбрахме, че 200 милиона маски се изхвърлят ежемесечно. Те съдържат полипропилен и за разграждането им са необходими 400 години. Рециклирането им е невъзможно. Това ни вдъхнови да създадем маска, която може да ес разгражда в природата”, разказа Стефания Лазарова от математическата гимназия в Ямбол пред btv.
Тя обясни, че е имало три варианта за изработването на биоразградимите маски.
„От ориз, бамбук и коноп. Конопът обаче се отглежда изключително бавно и има тежка обработка, а бамбукът не се отглежда. Така стигнахме до варианта с оризовата хартия“, разказва Стефания.
Биоразградимите маски могат да се използват до два часа, но след като мине известно време, те отново стават годни за употреба.
Учениците са получили покана от БАН за сертифициране на маската. Това е първата стъпка към масово производство. Себестойността на една такава маска е 50 стотинки, а при широко производство се очаква тя да падне и повече.