Учители по български език и литература, организирани в социалните мрежи, посочиха неяснотите във външното оценяване по български език и литература в 10. клас. Според тях този тест може да бъде наречен „подмяна“, защото не включва учебното съдържание по БЕЛ, посочено в модела за НВО на образователното министерство.
Учителите са прави, защото тази година средният процент на десетокласниците по БЕЛ за страната е 45,01% от 100%. За София той е 53,86%. При повече яснота, процентът щеше да е по-висок.
Според преподавателите от поставените задачи не става ясно какво точно е трябвало да коментират учениците – дали текст, който е даден в теста (част от одата „Левски“), или да разсъждават по принцип върху темата за вечната истина.
Учители смятат, че некоректно са формулирани и други въпроси, които изискват умения за създаване на есе, а са формулирани като кратки свободни отговори. За създаване на есе се изисква повече време, докато за кратки свобони отговори – по-малко.
В теста са открити и подвеждащи въпроси. На един от тях може да се отговори с два отговора, но трябва да се посочи един. Преподаватели възразяват и срещу начина, по който е формулирана задачата за редактиране, защото в нея не се изисква да се поправят фактически грешки, а такива са допуснати. Въпроси има и за 8-те точки, които се дават за писане на резюме, защото за тях не са дадени ясни критерии.
„Няма как в рамкте на 3 часа да бъде усвоен толкова много материал, който е предвиден от МОН, защото няма време за упражнения, особено по формата на PISA, който тестът не особено сполучливо имитира“, пишат още учителите.
Според тях се очертава още по-неясна картина на външното оценяване след 10-и клас с оглед на бъдещата работа и предварителната подготовка на учители и ученици за новата учебна година. „Очакваме и конкретни ангажименти по изработването на ясни параметри за НВО в 10. клас, както и за предстоящия ДЗИ в 12-и клас, оповестени своевременно и прилагани последователно в бъдещите изпитни сесии.
Настояваме прозрачността да стане неотменна част от стратегията и практиката на отговорните структури и звена в МОН“, пишат преподавателите.
От МОН вероятно са отчели недоволството, защото обявиха, че данните от националното външно оценяване в 10-и клас ще бъдат част от подготвяния анализ на средното образование, а служебният екип на МОН ще предложи конкретни промени при тези изпити за следващата година.