Опитът на управляващите в Столичната община да намерят нов организатор и да променят правилата за провеждането на най-горлямото спортно събитие в София – маратонът, пропадна. След серия скандали беше решено и тази година класическото бягане да се организира от Асоциация “Спорт в свободното време”, която го прави от години, предаде Mediapool. Решението, което се очакваше след провала на процедурата за избор на нов организатолр, беше потвърдено от управителния съвет на общинската фондация “София- Европейска столица на спорта”. С решение на общинския съвет тя беше натоварена с организацията на маратона, а заради липса на капацитет трябваше да преотдаде тази дейност на външна организация след конкурс. На 7 март спечелилият процедурата спортен клуб “Лъвско сърце” официално се отказа от провеждането на състезанието.
Поради липсата на достатъчно време за нова процедруа за избор на организатор от фондацията приемат, че търсенето на нов оргатнизатор е приключило без избор.
“Вярвайки, че София заслужава хубаво спортно събитие и че не трябва да се допуска година без маратон, уравителният съвет на фондацията реши, че и тази година ще подкрепи организаторите на маратона, записани в календара на Българска федерация по лека атлетика – Асоциация “Спорт в свободното време”, предвиден за 12 октомври“, се посочва в позицията на общинската фондация. Насърчават се всички клубове и заинтересовани страни да помогнат за подобряването на събитието, докато фондацията ще продължи да оказва логистична, организационна и финансова подкрепа на маратона.
“Управителният съвет потвърждава разбирането си, че Софийският маратон трябва да е лицето на спортна София, да привлича максимален брой участници, като в същото време е един качествен туристически продукт и празник както за участниците, така и за жителите и гостите на града”, посочват още от фондацията. През есента местната власт реши, че трябва да намери нов организатор на най-голямото спортно събитие в града. Аргументите за промяна бяха, че има нужда от подобрение в организацията, а общината не печели нищо от маратона, но пък трупа негативи от затварянето на центъра на столицата за поне два дни.
Повече от десетилетие маратонът бе организиран от “Асоциация спорт в свободното време” и спортен клуб “Спорт за всички – София в Европа”, но през септември Столичният общински съвет сключи договор с фондация “София – Европейска столица на спорта” и й възложи организацията на маратона. А тъй като фондацията не може да се справи сама, след конкурс беше избран нов организатор.
Това стана по предложение на общинарите, които са и в управата на общинската фондация и съответно са участвали в избора на нов организатор. Конкурсът тръгна през ноември, а месец по-късно беше обявено, че има шестима кандидати. Освен победителите от “Лъвско сърце” в конкурса участваха спортен клуб “Бегач”, “Софийски планински клуб”, “Зелена стъпка” и дългогодишните организатори от “Асоциация спорт в свободното време” и “София в Европа”. Още тогава се говореше за проблемите около организацията на събитието.
До оттеглянето на “Лъвско сърце” се стигна, след като клубът не получи нужната подкрепа най-вече от Българската федерация по лека атлетика, която изрази позиция, че ще припознае и подкрепи само дългогодишния организатор от Асоциация “Спорт в свободното време”.
В процедурите на конкурса не е предвидено оттеглянето на организатора и затова не е възможно да се посочи вторият сред кандидатите в конкурса. Едно от желанията с промените в организирането бе приходите от състезанието да се върщат в общинската фондация и да се разпределят за други спортни събития в столицата.
След като обаче цялата нова процедура пропадна, то е малко вероятно това желание да се осъществи, освен ако старите организатори не проявят добра воля, поясни пред Меdiapool общинският съветник от ПП-ДБ/”Спаси София” и председател на общинската фондация Димитър Шалъфов.
Ролята на Федерацията по лека атлетика
По думите на Шалъфов желанието на всички било маратонът да запази състезателния си характер и международни лицензи.
Софийският маратон е част от календара на Българската федерация по лека атлетика (БФЛА) и с официален лиценз от Световната асоциация по лека атлетика ( World Athletics) с четвъртия етикет за елитност на състезание – Label, което преди години се наричаше “бронзов етикет”. Проблемът с избора на „Лъвско сърце“ обаче се оказа, че те биха могли да го организират единствено като любителско състезание.
По думите на Шалъфов до голяма степен организаторът зависи от БФЛА, защото се нуждае от тяхната подкрепа. Ако местната власт иска да проведе подобен конкурс в бъдеще, също ще трябва да се съобрази с позицията на федерацията.
“Ако случйано искаме да организаираме маратон чрез конкурс и процедура, то трябва да бъде съвсем различно състезание, което общината да развива самостоятелно. Като един подобен маратон ще бъде по-скоро любителски. Но разковничето е, че и да има нов организатор, той трябва да получи подкрепата на БФЛА”, каза Шалъфов пред Mediapool.
Според него трябва да се върви в конкретна посока, а началото ѝ трябва да започне от ясна концпеция, а за да не се изпадне в подобна ситуация, е добре да има политическа воля и важните въпроси да бъдат обсъждани между Столична община и БФЛА.
Възможно ли е ново състезание?
Общинската фондация ще продължи да съдейства за организирането на маратона и ще направи всичко възможно той да запази досегашните си характеристики и да се подобрява, но това не означава, че няма да се мисли в посока на ново състезание.
“Ние ще работим в посока подобряване на това събитие, но не пречи да помислим и за ново събитие, което общината да припознае. Но относно това кога да се провежда и кой да го организира са необходими подробни разговори, в които да участват всички заинтересовани страни като Столичната община, Столичният общински съвет, фондацията, БФЛА и дори Министерството на младежта и спорта“, обясни Шалъфов.
Според него е възможно да се помисли в посока на софийски полумаратон, но това е само възможност, която трябва да бъде добре обмислена и дискутирана. В рамките на Софийския маратон има и състезание на 21 км – полумаратон, както и бягане на 10 и 5 км.