За 11-а поредна година Kmeta.bg връчи отличията “Кмет на годината“, които се присъждат след онлайн гласуване, протекло на платформата Kmetnagodinata.bg от 1 до 14 септември, в което можеха да участват всички български граждани. Близо 140 000 души дадоха своя вот и избраха победителите, като в това издание кметовете можеха да бъдат оценявани за работата си през целия мандат от 2019 г. до 2023 г. – традиционно в година на избори за местна власт оценката на хората обхваща изтеклите 4 години. Специална награда получи градоначалникът на София Йорданка Фандъкова. Тя бе отличена от Организация на евреите в България “Шалом” и Американския еврейски комитет за значими усилия в борбата срещу проявите на антисемитизъм, ксенофобия, хомофобия и език на омразата.
С какво е ценен за вас конкурсът “Кмет на годината”, г-жо Фандъкова?
Поздравявам от сърце Kmeta.bg и лично Боян Томов за налагането на конкурса “Кмет на годината” – вече за 11 поредна година. Помня началото, което никак не беше лесно. Подкрепихме г-н Томов още тогава, защото отличията на кметовете са свързани с много усилия, но веднъж годишно те имат възможност чрез този конкурс да се почувстват признати – както от обществото, така и на своите съграждани, защото Kmeta.bg наложи конкурса като оценка от страна на хората за работата на кметовете в различните сектори. Пожелавам успех и благодаря, че през всичките тези години и в различни категории София и Столична община бяха отличени. Днес имаме и районен кмет, който е отличен – Даниела Райчева – начело на “Нови искър”, и то в много важна категория, каквато е спортът. От 2018 г. София вече постоянно е Европейска столица на спорта, а през 2024 г. ще бъде Световна столица на спорта. Това се дължи на хора като Дани Райчева и екипа й. Наградата, която получих аз, също е изключително ценна.
Във времена на нетолерантност и неразбиране навярно най-ценното нещо, което всеки би могъл да направи се корени в подадената по човешки ръка към другия?
Да! За мен – като човек, родител и кмет, винаги е било важно да отстояваме ценности. Понякога не е лесно, особено в трудни времена, каквито бяха и последните няколко години. Обществото се раздира от притиворечия, агресия, нетолерантност. Затова ценности като толерантност, разбиране и емпатия са важни, но да ги защитаваш, не винаги е популярно. Лидерите, институциите, кметовете, неправтилествените организации са тези, които водят тази борба – в името на децата и младите хора. На техните усилия дължим развитието на обществото ни. Именно затова наградата на Организация на евреите в България “Шалом” и Американския еврейски комитет за мен е изключително ценна. Извървяхме труден път, заедно сме, подкрепени и от различни други партньори. Борбата трябва да продължава. Защото ни е завещана от предците – още от подписването на Сердикийския едикт, известен и като Галериев едикт за толерантността, в Сердика през 311 година. С него се дава молитвена свобода, отменя се инкриминацията на християнството, гарантира се сигурност на домовете и живота на изповядващите го. В центъра на нашия град днес съжителстват мирно храмовете на различните вероизповедания, на световните религии. Това показва на целия свят, че София е град на толерантността и ние трябва да запазим това.
Кое беше най-голямото предизвикателство за вас по време на този кметски мандат, който за вас е последен?
Това беше най-трудният ми мандат. Само три месеца след неговото начало избухна ковид пандемията. Тя обърна всичко – плановете ни, промени ги. На първо място бе запазването живота на хората с всички мерки, които не познаваха дори и специалистите. Горда съм, че в най-големия град София не допуснахме да стоят пациенти извън болниците и ДКЦ-тата. Ковид се отрази на много сектори. Предизвикателство бе и запазването на градския транспорт, който месеци наред се движеше почти празен. Пътникопотокът в метрото спадна до 30%. След това започна безпрецедентно вдигане на цените – на храни, на горива, на всичко. С огромни усилия запазихме темпото на развитие на града. След това дойде и политическата криза – 5-6 избора на парламент във време на висока инфлация. Тази година приемахме безпрецедентно и бюджет през септември. Кметовете остояха на всички кризи, усещахме отговорността си към гражданите. Запазихме финансовата стабилност на общините. Гарантирахме развитието на текущи проекти, възпрепятствани от липса на работници, пари и т.н. В София надграждаме, давайки си сметка и за трудностите, и за грешките, но те никога не са ме спирали, защото това е изпитание, през което трябва да се премине, за да продължиш напред с уроците.
Какво ще пожелаете на вашия наследник на кметския пост?
Да работи за София, да не се блазни от власт и бърза слава – с цената на всичко и с противопоставяне.