Рекорден брой участници представиха своите традиции и обичаи в 29-ото издание на международния фестивал на маскарадните игри “Сурва”. Събитието бе открито в петък вечер в Перник и продължи до неделя. В центъра на града се събраха над 10 хиляди участници, сред които и 15 чуждестранни маскарадни групи.
“Сурва” в Перник е с над 57-годишна история, а през 2015 г. празникът е включен в Представителния списък на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството.
Тази година за пореден път гостите на Перник видяха старинни български обичаи, които са живи и до днес и остават важна част от българската фолклорна традиция. Имаше и конкурсна програма, в която се срещнаха сурвакари, кукери, бабугери, джамалари и много други.
Нека припомним, че фестивал на маскарадните игри e най-големият у нас и на Балканите. Един костюм тежи средно между 80 и 120 килограма.
Тази година две групи бяха удостоени с голямата награда “Златна маска”. Едната е сурвакарската група на град Батановци, област Перник, а другата – кукерската формация група при Народно читалище “Умение 2003 г.”, Ямбол. Участието на първата може да видите във видеото.
По традиция фестивалът се провежда всяка година през последните петък, събота и неделя на януари. Основният акцент е двудневното шествие през събота и неделя на маскарадни групи от страната и от чужбина.
В игрите участват над хиляди души от стотици групи от всички етнографски райони на България и гости от чужбина. Участниците идват в Перник на състезание, за емоцията, за веселбата, за признанието, че са участвали. Зрителите от цялата страна, както и гостите от чужбина споделят магията на играта, искат да видят и пипнат маските, да се почувстват обновени, да си пожелаят здраве и късмет.
Пернишкият фестивал е първият такъв на маскарадните игри в България. Решение за провеждането му е взето през 1965 г., а първото му издание е на 16 януари 1966 г. През 2020 г. фестивалът е отменен заради водната криза в Перник. През 2021 г. и 2022 г. отново няма международен фестивал, поради пандемия от ковид, но на 14 януари хората от региона правят обичая с обикаляне на кукерите в селата и кварталите.
Кукерските игри включват променлива в различните региони група от сюжети и персонажи. Провеждат се из цялото село – по улиците и в частните дворове – а публика са всички жители, които в тези дни не работят.
Драматургичните сюжети се представят изцяло мимически, понякога с имитация на животински звуци, но винаги без текст. В същото време игрите се съпровождат от силен шум от звънците, които са важна част от кукерските костюми. Публиката участва активно в действието, като дразни кукерите.
Кукерските игри целят чрез специални магически танци и страшните маски да бъдат уплашени и прогонени завинаги злите духове и орисници, така че да има богата реколта през следващата стопанска година.