Днес почитаме светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий. 11 май се утвърждава като църковния празник на двамата братя – създатели и разпространители на първата славянска азбука – глаголицата. Те са канонизирани като светци за превода и популяризирането на Библията на старославянски език и за разпространяване на християнството сред славяните. Обявени са за съпокровители на Европа заедно със Св. Бенедикт от папа Йоан Павел II.
Светският празник за Кирил и Методий бележи началото си през Възраждането и се свързва с училищните тържества, които били организирани на 11 май, когато Църквата отбелязва празника на двамата свети братя.
От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. След Освобождението датата става общоучилищен празник на славянските първоучители. Тогава се заражда идеята за химн. През 1892 г. в Русе Стоян Михайловски написва “Върви народе възродени”, а през май 1901 г. Панайот Пипков написва музиката към текста.
След въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държава и Църква, вече се чества на един ден – само на 24 май.
Днес 11 май се чества като църковен празник на светите братя, докато 24 май се утвърждава като празник на българската просвета и на славянската култура.
Честит имен ден на Кирил, Кирилка, Киро, Кирчо, Методи, Методий!