В шуменското село Мараш продължава пробното водочерпене от лековития минерален извор. Изоставен повече от 30 години, някога комплексът край Мараш е привличал хора от цялата страна, защото водата е с изключителни лечебни свойства. Преди десетилетия тя е извозвана с цистерни до шуменската болница, където все още стоят ваните, в които са се лекували пациенти.
Възстановяването на комплекса е приоритет за общинското ръководство от години. Кметът на Шумен проф. Христо Христов инспектира дейностите в Мараш. Той уточни, че след като бъдат готови резултатите от изследването, което трябва да покаже дали водата е запазила химичния си състав и лечебните си свойства, общината ще търси инвеститори за изграждане на балнеокомплекс.
“Два са вариантите за бъдещи инвестиции – частен инвеститор или чрез публично-частно партньорство, с участието на общината”, обясни кметът. “Предвиждаме да удължим издаденото от министерството на околната среда и водите разрешително за безвъзмездно ползване на находището. Да бъде поне за 25 години, предвид обстоятелството, че никой инвеститор не би вложил финансов ресурс за концесия, от която остават 12 години”, посочи проф. Христов и допълни, че успоредно ще се работи в посока изграждане на съпътстваща инфраструктура в района. Той допълни, че ангажимент на бъдещия инвеститор ще бъде изграждането на пречиствателна станция, без която няма как водата да бъде използвана за здравно-санаториални цели.
Заделените средства в общинския бюджет тази година са 300 хил. лева за проучване и възстановяване на сондажа. Идеята е хората да могат свободно да ползват целебната вода, докато бъдат реализирани конкретни инвестиционни намерения, свързани с развитието на балнеоложкия комплекс. Фирмата, която работи в Мараш, ще направи и пробно водочерпене от изоставен сондаж в село Друмево и ще изследва водата. Ако тя отговаря на показателите, ще бъде направен шахтов кладенец и ще бъдат положени 2 км тръби, за да се реши проблемът с безводието на четири села – Друмево, Вехтово, Кладенец и Костена река.