Покрай енергийната криза и преди старта на учебната година има притеснения у директори на училища и детски градини за това дали ще успяват да покриват сметките през зимния сезон, както и дали заради това няма да се наложи децата отново да учат онлайн.
Учебните заведения следят с притеснение новините за постоянно повишаващите се цени и се чудят как ще осигурят условия за децата през зимата. 35 хил. лв. е била сметката на великотърновското училище “Вела Благоева” за миналия отоплителен сезон. Сградата се отоплява на парно. Има и инсталация за газ, но заради постоянно покачващите се цени – тя не се използва. В Добрич всички училища се отопляват с газови системи. От общината имат готовност да преминат на електрически котли.
Някои от директорите на училища в страната са готови да преминат и в онлайн режим на обучение, ако цените продължат да се покачват и не успяват да покрият разходите.
Според енергийните експерти, все още има алтернативни варианти, които не се използват.
“Институциите правят всичко възможно да се осигури необходимото отопление и да се гарантира максимално присъствено обучение при минимален риск за здравето на ученици и учители”, увери преди дни служебният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов по време на среща, организирана от Съюза на работодателите в системата на народната просвета. Той подчерта, че в момента се събира информация за обезпечеността на учебните заведения за предстоящия отоплителен сезон.
“МОН обобщава тази информация и се прави ежедневен анализ на ситуацията, така че да не се стигне до прекъсване на учебните занятия”, заяви той. По въпросите, свързани с евентуална ковид вълна, стана ясно, че МОН е в постоянен контакт с министерство на здравеопазването и ще се съобрази с насоките, свързани с мерките, които ще предприемат здравните власти.