Без графити в София, глобите стигат до 2000 лв.

painting g4cfa57e10 1920

Снимка: Pixabay

Създават се нови правила срещу графитите по сгради и жилищни блокове в София. На утрешното си заседание Столичният общински съвет ще приеме промени в Наредбата за обществения ред, с които се създават ясни правила срещу драскането по фасади, подлези, обекти, надлези и др.

Докладът е на председателя на СОС Георги Георгиев. Предложението е както за нови правила, така и за регулярни обходи, проверки на терен, включително и съставяне на актове за установяване на административно нарушение от служители на Столичния инспекторат.

Паралелно с това се въвеждат мерки за насърчаване на изкуството – чрез определяне на пространства и изграждане на стени за свободно изобразяване на графити на територията на София.

Местата, където е забранено драскането, рисуването и писането са:

– фасадите на сгради

– сгради на религиозни храмове

– паметници, паметни плочи

– огради, декоративни стени

– други обществени сгради

– коридори

– подлези, надлези и други елементи на градското обзавеждане

– превозните средства на обществения транспорт

– както и на всяко друго, непредвидено за целта място.

Глобите за нарушителите ще варират от 100 до 2000 лв. От години Столична община води война с авторите на графити, закупи и специална техника за премахване на графити и надписи, а председателят на СОС Георги Георгиев прие като лична кауза почистването на града от безразборните драсканици, заедно с главния архитект Здравко Здравков и общинските съветници Малина Едрева и арх. Ивайло Петков. Освен нови правила и санкции, те предлагат регулярни обходи, проверки на терен и съставяне на актове за установяване на административно нарушение от служители на Столичния инспекторат. За периода 2019 – 2021 г. са почистени над 7000 кв. метра надписи от обществените площи.

Създава се процедура за изрисуване на фасада на сграда от графити артист. Тя се отнася за случаите, в които собствениците биха искали фасадата на сградата им да бъде изрисувана. Това ще става след получено съгласие от собственика/ците на сградата, съгласуване от главния архитект на Столичната община – след становище на експертно-художествения съвет и съгласуване с общинския експертен съвет по устройство на територията на визуален проект на графити артиста и предоставен план за безопасност и здраве.

 

 

Exit mobile version