Кметът на Козлодуй Маринела Николова присъства на официалната церемония по откриването на площадка „Радиана”, където е изградено Националното хранилище за радиоактивни отпадъци. Лентата прерязаха служебният министър на енергетиката Трайчо Трайков и изпълнителният директор на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци” Дилян Петров. На церемонията присъстваха редица официални гости, сред които – областният управител на област Враца Стефан Красимиров и изпълнителният директор на АЕЦ „Козлодуй” Иван Андреев.
Националното хранилище е предназначено за преработени и обезопасени радиоактивни отпадъци, генерирани единствено на територията на България. В него ще бъдат съхранявани ниско- и средноактивни отпадъци от промишлеността, медицината и бита; отпадъци, генерирани при извеждането от експлоатация на I-IV блок на АЕЦ „Козлодуй”, както и от дейността на бъдещи нови ядрени мощности.
