Заведенията молят Фандъкова за облекчения

Снимката е илюстративна.

Отворено писмо до столичния кмет Йорданка Фандъкова написаха от Българската асоциация на заведенията (БАЗ) и Сдружението на заведенията в България (СЗБ). Те настояват за допълнителна подкрепа за бизнеса.

“Ресторантьорският и развлекателен бранш бе поставен в ситуация да поеме основната тежест на кризата, породена от COVID-19. Нашият сектор не е работил нормално и на пълен капацитет от началото на пандемията, но разходите ни се увеличават. Колегите ни от нощните заведения са затворени близо година, а останалите периодично затварят или работят с намален капацитет. Това доведе до огромни загуби и множество фалити. Персоналът вече възприема бранша като несигурен и се наблюдава огромен отлив на служители, които се пренасочват другаде”, посочват от БАЗ и СЗБ.

Те отправят молба за предприемане на “нужните действия”:

1. До края на 2021 г. таксите за тротоарно право за поставяне на маси пред заведенията да бъдат редуцирани с 50%

2. Наемите на общински имоти, отдавани за предлагането на ресторантьорски услуги и нощни заведения, да бъдат редуцирани с 50% до края на 2021 г.

3. Да бъдат преразгледани таксите за битови отпадъци, като същите да бъдат намалени на 50% за периода, в който сме били затворени, както и за периодите, в които работим с намален капацитет.

Ние не бягаме от отговорност да поемем своята част от загубите, но апелираме Столична община да бъде солидарна с нас. Надяваме се на разбиране и подкрепа от Ваша страна в този изключително тежък за бранша ни момент  Напомняме, че подобни искания отправихме през месец февруари 2021 г. с отворено писмо до Националното сдружение на общините в Република България, като вече има примери на общини, които откликнаха и ни подкрепиха, заявяват още от бранша.

 

Exit mobile version