На днешната дата преди две години (27 ноември, 2019 г.) ни напусна един от най-големите и обичани български актьори – Стефан Данаилов.
Ламбо издъхна минути след полунощ на 27 ноември 2019 година, след като година по-рано самият той разкри, че е диагностициран с болестта на Паркинсон.
Той остави изключително ярка следа в обществения и културен живот на България. Данаилов има над 150 роли в киното, театъра и телевизията, заслужил артист (1975) и народен артист (1983), дългогодишен преподавател по актьорско майсторство за драматичен театър в НАТФИЗ, политик от БСП, министър на културата в правителството на Сергей Станишев от 17 август 2005 г. до 27 юли 2009 г., избиран е за народен представител 6 пъти.
Данаилов е учител на едни от най-добрите днешни актьори и режисьори.
Ето и някои от най-известните цитати на легендарния актьор:
“Ауу, ти знаеш ли, че имаш страшни очи?” – от „Дами канят“
“В живота винаги ще има някой, който ще иска да те смачка, но много повече хора ще срещнеш, които ще ти подадат ръка. Запомни от мен – всички сме грешни, но достойните хора ходят изправени”.
“На тези години е смешно да мисля за бъдещето. Разтоварвам и подреждам багажа на миналото, за да разбера къде съм в настоящето. И като че ли все пак мечтая за бъдещето, скришом…”
“Да си спомняш, сигурно е удоволствие, но и проклятие. Безброй образи, думи, случки и емоции нахлуват в мен.”
“Отдавна ме канят да напиша книга за моя живот. Дълго отлагах, защото смятах, че има достатъчно време пред мен.”
“Не мога да се сърдя на живота си. Той ме е радвал и натъжавал, карал ме е да се усмихвам.”
“Може да звучи като клише, но мисля, че съм успешен човек. Честен открит и весел.”
“Благодарен съм и не скривам радостта си от добрата дума.” “Не съм плейбой, макар че и така ме наричаха. Аз просто харесвам и обичам жените.”
“Понякога нарочно дразня тези, които ме предизвикват. Правя го майсторски, все пак съм добър актьор.”
“Никога не съм живял с мисълта, че светът е мой.”
