Казанлък електрифицира изцяло градския и междуселищен транспорт с изпълнението на втория етап на проекта „Екологосъобразна мобилност“ по Националния план за възстановяване и устойчивост. Това съобщи кметът Галина Стоянова. Транспортът се поема от общинска фирма, която ще подобри качеството на услугата. От края на януари общинското предприятие „Балканинвест“ отговаря за всички градски и междуселищни линии.
Вторият етап на проекта е започнал преди около година. Бенефициент е община Казанлък, а проектът е на стойност над 8,300 млн. лева. Собственият принос на двете общини е общо малко над два милиона, има и национално съфинансиране.
Вече са доставени 12 нови електробуса, девет от които са за нуждите на междуселищния транспорт, а останалите три ще покриват междуселищните линии по направление село Осетеново – Павел баня – Казанлък. Предстоят административни процедури по регистрацията на автобусите и вкарването им в експлоатация в най-кратък срок. Доставени са и шест зарядни станции, две от които са за нуждите на електрическите превозни средства в Павел баня.
Предстои надграждане на съществуващата информационна система за управление на обществения транспорт в Казанлък, както и дейности, насочени към подобряване на безопасността на градската среда за пешеходци. Предприети ще бъдат мерки за обезопасяване на районите на шест пешеходни пътеки в града, като се предвижда поставяне на осветителни тела и сигнализация и на светлоотразителна маркировка с цел подобряване на видимостта в тези участъци. Ще се осигури и по-голяма достъпност на тротоарите чрез снижаване и поставяне на тактилни плочи, като тези участъци са избрани след детайлен анализ на честотата на произшествия с пешеходци.
