Лекарка спаси живота на дядо в Сливен

Лекарка спаси живота на дядо в Сливен (ВИДЕО)

Пациент от Сливен и неговият лекуващ лекар станаха герои в Националната кампания „Живот със сърдечна недостатъчност“ на Института за здравно образование. Хора от различни градове споделят как се е променил животът им след поставянето на диагнозата и как се справят със заболяването заедно със своите лекари. Подбрани са най-въздействащите истории и най-„тежките“ пациенти, които лекарите са имали в своята практика. Всяка от историите е заснета във видео, в което участват и лекарят, и пациентът. Доверието помежду им, самодисциплината, медицинските открития – това спасява болните и им дава надежда за нормален живот.

Виждам пациенти като него всеки ден. Но начини за промяна има, казва д-р Костадинка Блецова

На 72 години Димитър е деен почти колкото на младини. Знае го цял Сливен – цял живот работи в държавната свинеферма, а след като се пенсионира, продължава с животновъдството – професия която обича и разбира. И когато по спешност влиза в болница и чува, че сърцето му е много увредено и трябва сериозна операция, най-голямата му мъка е, че не може да работи. Но съвременните лекарства, вярата му в лекаря и усилията, които полага да промени живота си, го възнаграждават.

 “Виждам пациенти като него всеки ден. Най-жалкото е страхът в очите им – че не могат да дишат, че вече не са същите като вчера. Но начини за промяна има”, споделя д-р Костадинка Блецова, лекуващ лекар, специалист-кардиолог в МЦ “Кардиомед” и сливенската болница.

Сърдечната недостатъчност е опасно заболяване, при което сърцето няма сила да снабдява тялото с кислород. Тежка умора, задух, подуване на краката – това усещат хората, които я имат. Заболяването драстично променя живота ти, защото се чувстваш уморен дори за обичайните ежедневни дейности. 90% от болните със сърдечна недостатъчност са над 65 години.

Трябва да вярваш на човека, който те лекува. Ако не вярваш, не можеш да се възстановиш, споделя Димитър

Половината от пациентите със сърдечна недостатъчност умират до петата година от поставяне на диагнозата. Затова кардиолозите я определят като по-опасна от рака. Целта им е да удължат живота на пациентите, да избегнат честия прием в болница, да върнат енергията в телата им, за да бъдат отново полезни за себе си и за близките. Шанс за това дават както съвременните лекарства, така и взаимното доверие.

„Трябва да вярваш на човека, който те лекува. Ако не вярваш, не можеш да се възстановиш“, споделя Димитър Джелебов.

А д-р Блецова е доволна, че Димитър отново е щастлив, защото живее живота, който иска.

Exit mobile version