Медицински сестри и акушерки ще се обучават безплатно

Двете специалности стават защитени, реши Министерският съвет

hospital nurse

Pixabay

Обучението по специалностите”медицинска сестра” и “акушерка”става безплатно. Това предвиждат промени относно държавните висши училища, приети на днешното заседание на Министерския съвет, обяви министърът на образованието Красимир Вълчев пред медиите днес.

“С тази политика се опитваме да обвържем потребностите на пазара на труда с търсенето на висши образования. Няколко неща направихме като промяна в политиката. Едното е, че включваме специалностите”медицинска сестра” и “акушерка” като защитени и правим обучението по тях безплатно.Надяваме се по-голяма част от кандидат-студентите да изберат тези две специалности, където имаме много нисък процент на заместване на хората”, обяви Вълчев.

“Освен това обвързване за тази година 15% от приема в професионално направление “Икономика” и “Администрация и управление” с изискването заположена матура по математика. За догодина този процент ще бъде 50%, даваме сигнал към бъдещи кандидат-студенти, към тези, които сега завършват 11 клас,ако догодина искат да кандидатстват икономика – да учат математика. На нас не ни трябват простостуденти по икономика, на нас ни трябват икономисти, които да са с добри икономически умения”, каза той.

“Обвързваме приема в професионално направление “Медицина” с договори за реализация в лечебни заведения, които са в списък, предложен от министъра на здравеопазването. По този начин ще имаме гаранция, че тези,които ще завършат медицина, ще се реализират в тези лечебни заведения”, обясни още Вълчев. Той напомни, че медицинското висше образование е най-скъпото, едно от най-търсените.

Вълчев каза още, чеима специалности, които са по-малко търсени, например има много желаещи да следват архитектура и много малко желаещи да следват хидроинженерство. “На нас ни трябват 150 хидроинженери годишно да се обучават”, каза той.

Exit mobile version