За 13-а поредна година Kmeta.bg отличи най-успешните кметове, избрани след онлайн допитване в националния конкурс „Кмет на годината“ 2025 . Десетки хиляди български граждани гласуваха между 25 септември и 5 октомври на платформата Kmetnagodinata.bg и отличиха местните власти в 7 различни направления.
Кметовете на Ивайловград Диана Овчарова (малка община), на Тунджа Станчо Ставрев (средна община) и на Ямбол Валентин Ревански (голяма община) са носителите на големите призове „Кмет на годината“ за 2025 година.
Наградите връчи вицепрезидентът Илияна Йотова на тържествена церемония на 7 октомври в хотел „Маринела“ в София.
„Кметовете носят на плещите си огромен товар, очаквания и отговорности. От една страна, трябва да решават всекидневните проблеми, които не са малко. Трябва да отговарят на нашите очаквания и да се справят с кризите, които заливат страната ни, особено през последните месеци. Едновременно с това трябва да предлагат на гражданите устойчиво развитие, да гледат напред и да защитават идеите си, с които са спечелили изборите“, каза на сцената вицепрезидентът Йотова.
„Ние не ви разглеждаме само като стопани на една отделна община. От вас зависи какво ще бъде развитието на цялата държава. Затова толкова много разчитаме на вас“, обърна се тя към градоначалниците. „Кметът е една особена порода човек, който прави много с малко, и затова заслужавате нашето уважение“, подчерта вицепрезидентът.
По думите на Илияна Йотова, когато има добра координация и добро партньорство между националните власти и институции и местната власт, тогава има и добри резултати.
Тя напомни за настояването на президентската институция за повече самостоятелност на общините: „Трагедиите в последните дни показаха, че често пъти сме с вързани ръце. Ако имате повече правомощия, ако имате повече възможности, сигурно една част от катастрофите нямаше да се случат. За съжаление, децентрализацията, за която говорим от десетилетия, все още не е факт“.
“Не правим разлика между малки, средни и големи общини – всички трябва да бъдат равнопоставени. Всички трябва да дават максималното от себе си, но и да получават. В XXI век трябва да сме наясно: ако рухнат общините, ще рухне и държавата“, каза още тя.
Йотова поздрави и организаторите на наградите „Кмет на годината“. „Това събитие е изключително високо признание за вашата работа, много сериозен стимул и мотивиращ фактор за следващите ви действия, идеи и политики, но и голяма отговорност за вас, отличените, и към нас – гражданите. С всичко, което правите, трябва да отговорите на нашите очаквания“, подчерта Йотова.
„Много малко неща в България издържат толкова дълго време, за съжаление. „Кмет на годината“ не е само конкурс – това е много важно събитие, тъй като то предава уважението на нас, българските граждани, към местната власт, която е най-близо до хората“, отбеляза Илияна Йотова по повод 13-атата годишнина на конкурса.
Добър съсед и съгражданин
„Всеки един кмет, на всяка една от 265-те общини в страната, трябва да бъде преди всичко съгражданин, да може с високо вдигната глава да гледа своите съседи, да може да разбира проблемите и да решава тези от тях, които са в неговите правомощия“. С тези думи се объна към гостите на церемонията Боян Томов, основател и главен изпълнителен директор на групата „Бранд Медия България“, при откриването на 13-ата годишна церемония по раздаването на отличията „Кмет на годината“.
„Изключително важно е човек да си тръгне от един пост с гордо вдигната глава, със самочувствие, с достойнство. Затова всеки един човек трябва да гледа назад, за да види грешките си, а и напред – за да остави нещо по-хубаво“, подчерта той.
Още награди
В престижната категория „Кмет на гражданите“ за малка община наградата отиде след оспорван вот при Емануил Манолов, Аврен.
За средна община отличието получи инж. Ангел Джоргов, Самоков. Грамотите им бяха връчени от Омбудсмана на Република България Велислава Делчева.
При големите общини надпреварата води д-р Христо Грудев, Асеновград. Той обаче имаше ангажимент да открие нова детска градина заедно с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и затова грамотата получи заместникът му д-р Теньо Манолов.
В станалата традиционна за конкурса категория “Градска среда” при малките общини вотът спечели кметът на Бяла, област Варна, инж. Пеньо Ненов. Грамотата си той получи от г-га Нели Йоловска, директор “Продажби” в БОРИКА.
Министърът на регионалното развитие Иван Иванов връчи приза на кмета на Ямбол Валентин Ревански, който спечели гласуването за голяма община.
Носител на наградата в категория “Инвестиции и растеж” за малка община стана кметът на Белослав инж. Деян Иванов. Грамотите връчи заместник-министърът на икономиката и индустрията Дончо Барбалов.
При средните общини спечели Станчо Ставрев (Тунджа).
При големите отличието бе за Живко Тодоров (Стара Загора). Поради неотложен ангажимент, вместо него на сцената грамотата получи зам.-кмета Радостин Танев.
В технологичната категория “Смарт сити” най-голям вот от гражданите получи при малките общини Ивайло Крачолов (Чирпан). Вместо него грамотата получи заместник-кметът Иван Станчев.
Грамотите в тази категория връчи по традиция главният изпълнителен директор на Vivacom Асен Великов.
При средните общини спечели кметът на Тръговище д-р Дарин Димитров, но общината не изпрати свой представител на церемонията поради извънредните обстоятелства.
За голяма община наградата отиде при Живко Тодоров (Стара Загора). Вместо него наградата получи секретарят на общината Николай Диков.
В силна конкуренция за “Туризъм и култура” приз при малките общини взе кметът на Царево Марин Киров.
При средните общини наградата отиде при Донка Михайлова (Троян). Наградите връчи Милен Христов, управител на “Електрохолд И Пи Си”.
За голяма община отличието отиде при д-р инж. Даниел Панов (Велико Търново). Вместо него на сцената се качи зам.-кметът Георги Недев.
Оспорваната надпревара в категорията “Спорт и младежки политики” определи за победители инж. Владимир Александров (Етрополе) при малките общини.
Наградите връчи ректорът на Националната спортна академия проф. Красимир Петков, дн.
Кметът на Хасково Станислав Дечев (Хасково) е победител при големите общини, а вместо него отличието получи Деян Александров, главен експерт „Спортни дейности“ в общината.
Специални призове
По традиция на церемонията всяка година се раздават и специални награди от партньори на организаторите на конкурса от Kmeta.bg.
За осма поредна година Дигиталната национална коалиция (ДНК), основана от Гергана Паси, връчва отличието „Дигитално училище“. Носител тази година е ОУ „Христо Смирненски“ в град Раковски, а призът получиха директорът Нина Недева (в средата) и заместник-директорът Деяна Пейкова (вляво).
Камарата на строителите в България връчва за втора поредна година и свое отличие – за утвърждаване авторитета на професията на строителите. Председателят на УС на камарата инж. Илиян Терзиев даде приза на кмета на Царево Марин Киров.
Тази година специално отличие „Визионер в образованието“ връчи и Доброслав Димитров, технологичен предприемач и член на консултативния съвет на две организации на технологичния бизнес – БАСКОМ и БРАИТ. Наградата получи от името на община Бургас заместник-кметът по образованието Михаил Ненов.
А призът се връчва на местната управа по повод успешната реализация на програма за обучение по STEM науки, широкото приложение на обучения по роботика и нови технологии.
За първа година отличие връчи и местната власт – за инвеститор и дарител в община. Кметът на Златоград Мирослав Янчев награди със специален приз проф. дтн инж. Николай Вълканов.
„Задължението на бизнеса е да инвестира в общините, да създаваме условия и да подпомагаме проекти за развитие. От 25-30 години инвестирам в Златоград непрекъснато, но това е възможно и благодарение на кмета, който се преборва с всички проблеми. Изключително важно е да имаш силен екип, а в общината има много силен екип, който помага“, заяви собственикът на „Минстрой холдинг“ проф. Вълканов. Компанията е най-големият работодател в района.
По време на тържествената церемония специален гост изпълнител беше неповторимата Силвия Кацарова.
Партньори и подкрепа
Официалната церемония по връчването на наградите „Кмет на годината» 2025, с водеща любимото лице от екрана на националната телевизия Филипа Огнянова, ще бъде излъчена по БНТ1 от 16.00 ч. на 12 октомври, неделя.
Събитието се осъществява с подкрепата на Хювефарма, Виваком, Геотрейдинг, Биовет, efbet, Кредисимо, Електрохолд, Минстрой холдинг, Борика, Метрореклама, Билборд.
