На 89-годишна възраст си отиде Санда Стратулат-Протич – жената, направила графичния дизайн и опаковките на дъвките „Идеал“, шоколадите „Кума Лиса“, царевичните пръчици „Зрънчо“, бисквитите „Детска закуска“ и „Златна есен“. Тъжната вест сподели Теодор Ушев.
Родена е в Букурещ в семейство на румънски интелектуалци, музиканти и артисти, но по-късно живее и твори в България. Съдбата я довежда у нас, където тя свързва живота и професионалния си път със страната ни. Когато стъпва на българската арт сцена, приложният и графичният дизайн в страната са силно повлияни от доминиращата тогава социалистическа естетика – често праволинейна, сива и строго утилитарна.
Със своя космополитен произход и вроден усет за модерност, Санда Стратулат-Протич внася нещо напълно различно – свежест, западноевропейски шик, ярки цветове и смели геометрични форми. Тя създава десетки емблематични запазени марки, етикети и пакети за хранителни продукти, които остават в историята на българския приложен дизайн.
