Работим умно и пестеливо, за да бъде Стара Загора смарт град. Това споделя секретарят на община Стара Загора Николай Диков по повод получената награда „Смарт сити“ на националния конкурс „Кмет на годината“ 2025 г. „Основна цел в работата на общинска администрация е максималното използване на нови технологии, за да пестим време и разходи, както на институциите, така и на гражданите“, обясни Диков.
Общината предлага 139 услуги, от които 101 са електронизирани. Те са ясно обособени и функционално достъпни на сайта https://www.starazagora.bg/bg/elektronni-uslugi. За съжаление все още се използват от много малко потребители. “Нашият анализ сочи, че хората се притесняват при попълване на електронни формуляри. Допълнително ограничение е необходимостта от КЕП (квалифициран електронен подпис) за някои услуги”, информира Николай Диков.
Вече е внедрен софтуерен робот с иновация
Ръководството на общината няма съмнения, че пътят към електронизация и цифровизация е модерният път към иновативно градско управление. Вече е внедрен софтуерен робот с иновация – персонализирано телефонно обаждане, който работи не само при вход и изход на документи, но и по време на тяхната обработка. Ако има неточности или липсваща информация, системата известява навреме, което спестява време и ресурси и за администрацията, и за гражданите.
Стара Загора е първата община в България, която внедри мащабно проекта Kazva.bg – иновативна уеб платформа за моментална обратна връзка, разработена от българската компания „Център за нови технологични системи (ЦНТС)“. Платформата позволява на гражданите да оценяват качеството на общински услуги в реално време – без приложение и без регистрация. В над 800 точки в града – автобуси, паркове, детски градини, административни сгради, спортни зали и площадки и др. – са поставени специални табели с уникални QR кодове. Чрез сканиране на QR кода всеки гражданин може за секунди анонимно да даде оценка от 1 до 10 и при желание да остави препоръка или сигнал.
Улично осветление
Проектът за улично осветление също има “смарт елемент“. Община Стара Загора спечели проект за близо два милиона лева по процедурата „Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление“ (европейско финансиране). По проекта вече зaпочна подмяната на около 5000 стари улични лампи с нови енергоспестяващи LED-светодиоди. Очаква се това да доведе до около 30% икономия на електроенергия. Новите LED системи са не само по-икономични, но и по-екологични, с по-дълъг живот. Внедрява се и система за мониторинг, която ще предоставя информация за състоянието на осветлението в денонощния мониторинг център на администрацията.
Въпреки че сградата на община Стара Загора е в ремонт, администрацията не прекъсва работата по цифровизация и модернизиране на услугите. Потребители като фирмите от строителния бранш, потребители на услугите на „Гражданско състояние“ са ежедневни и с конкретни срокове.
Видеонаблюдение и дейта центрове
На този етап много важен е проектът за видеонаблюдение и изграждане на дейта центрове. Неговата цел е да разработи решение за гарантиране на обществената безопасност и повишаване устойчивостта на публичната инфраструктура чрез аналитична платформа на данни и ИИ и мрежа от видеокамери и сензори. Както в много градове, така и община Стара Загора изпитва затруднения в опазването на обществения ред. Всяка проява на вандализъм и друго нарушаване на обществения ред влияе негативно върху живота на цялата община. Преките икономически щети като счупени спирки, надраскани фасади, унищожени пейки, табели, детски площадки струват хиляди левове. Това са непланирани разходи, които вместо да отидат за култура, образование, спорт, се пренасочват за ремонти и възстановяване. Това води до забавяне на други проекти в развитието на инфраструктурата. Пораженията върху чувството на сигурност и спокойствие раждат страх и недоверие в институциите. Стара Загора работи за повишаване на обществената ангажираност на хората чрез участия и в доброволчески инициативи, затова усилията трябва да бъдат стимулирани и резултатът опазен. Проектът за видеонаблюдение осигурява тези възможности.
Проблемът с незаконните сметища
Проблемът с незаконните сметища е национален, но е във фокуса на общината. Монтират се фотокапани, които водят до увеличаване на разкритите и санкционирани нарушения. Налага се необходимостта от цялостен мониторинг и на МПС. Високо технологичните камери с ИИ ще помогнат за по-добра организация на движение при комуналните дейности. Чрез заложените в предложението високотехнологични камери е възможно да се следи нивото на водата във водоемите, замърсеността на въздуха в дадена точка, да се локализират места с екологичен проблем, да се управляват ресурси.
Всичко това е насочено към подобряване качеството на живот, опазване на околната среда, живота и здравето на хората.
Несинхронизираното национално законодателство – резултат от недоразвито европейско законодателство
Градската иновативност, обаче, среща огромен проблем – несинхронизирано национално законодателство, което е резултат от недоразвито европейско законодателство. Европа насърчава развитието на високите технологии, но не създава подходяща среда. Всеки иновативен проект се нуждае от законодателна рамка и финансиране.
Общото знание е, че държавата може да финансира смарт проекти чрез комбинация от национални механизми, европейски фондове и партньорства с общини, бизнес, НПО.
Вероятно министерство на иновациите и растежа и Национален иновационен фонд трябва да бъдат по-активни в информационното подпомагане и при реализацията на такива проекти. Публичната полза трябва да бъде бърз и видим резултат от въвеждане на смарт проекти – улесняване на гражданите, подобряване на услугите и пестене на ресурси.
Цифровизацията и дигитализацията водят до успешна обществена трансформация. С инструментите на цифровизацията ще променим мисленето, а чрез дигитализация ще подобрим услугите, ще бъдем прозрачни и ефективни, ще поставим община Стара Загора трайно и постоянно на картата на „умните“ и устойчиви общини в Европа, амбициран е секретарят на община Стара Загора Николай Диков.
