Прието: родителите на 250 000 деца ще получат еднократна помощ от 300 лв.

Тя ще се отпуска без доходен критерий

1 288

Снимка: Pixabay

Правителството одобри промени в Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца. С тях се регламентира редът за предоставяне на еднократни помощи от 300 лв. за деца, записани в първи, втори, трети, четвърти и осми клас, независимо от това дали учат в държавно, общинско или частно училище. Помощта се отпуска без доходен критерий.

Промените основно са свързани с привеждане на разпоредбите на правилника в съответствие с направените изменения и допълнения в Закона за семейни помощи за деца, с които бяха въведени еднократни помощи за ученици във втори, трети и четвърти клас. Очаква се такава подкрепа да получат общо 156 000 деца. За изплащането им за 2023 г. ще са необходими 23,4 млн. лв.

С промените в Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца се прецизират и разпоредбите, които регламентират подкрепата за децата със или без право на наследствена пенсия от починал родител и подкрепата на самотните осиновители. Намалява се административната тежест за семействата при подаване на заявления декларации за отпускане на семейни помощи. Прецизира се и обхватът на обмена на информация между АСП и МОН по отношение на децата и учениците в системата на предучилищното и училищното образование, съобразно основните принципи за обработването на лични данни.

Прогнозно за 2023 г. децата, записани в първи, втори, трети и четвърти клас ще са около 208 000 на брой – по 52 000 деца в съответния клас. Записаните в осми клас пък прогнозно се очаква да са около 50 000 деца. Това означава, че от еднократни помощи през 2023 г. следва да се възползват над 250 000 ученици.

Exit mobile version