Румен Радев: Ще бдя страната да не се отклони от пътя (НА ЖИВО)

Ще бдя страната да не се отклони от пътя. Ще отстоявам суверенитета, законността и справедливостта. Това каза Румен Радев по време на официалната церемонния по встъпване в длъжност като президент на страната. Заедно с вицепрезидента Илияна Йотова ще бъдат на власт втори мандат.

“Днес знаем около кои принципи да градим единството си – тези за законност, справедливост и просветеност, за истинско европейско развитие на България”, посочи той.

“Чакат ни още много изпитания и се надявам цялото ни политическо поколение да го осъзнава. Хората потвърдиха пътя, а от нас се иска да го положим. А когато мислим, че ни е най-трудно, нека не забравяме, че не са много държавите, съхранили своето име, вяра и език. Ако днес България е сред тях, то е защото нашият народ е изпитал и осъзнал необходимостта от единството на меч, дух и слово”, заяви още президентът.

“Преди 5 години за първи път приех строя на гвардията. Помня лицата на много от вас, очите на хората, които бяха дошли в мразовиятия януари, за да подкрепят първите стъпки на надеждата за нова България. Надеждата ни бе обща и вие я възложихте на нас с г-жа Йотова. Първият мандат мина в изтощителна борба, но вие подновихте пакта на доверие, от който черпим сили. Пет години посветихме на битката за законност и демокрация. Призовавах и работех за единение, упрекваха ме, че разединявам. Но гласовете ви недвусмислено показаха, че обществото ни иска и трябва да се раздели с част от наследеното минало”, така започна словото си Румен Радев.

“Победихме с общи усилия, извадихме обществото от апатията, върнахме на хората честните избори, а на парламента възможността да реформира отхвърления управленски модел, да укрепи държавността, да пребори корупцията, да съживи демократичните институции. Днес знаем около кои принципи градим единството си – тези за законност, справедливост и просветенност, за истинско европейско развитие на Бъглария”, каза още той.

Държавният глава прие почетния строй на представителните части на Българската армия на пл. „Св. Александър Невски” в София.

Гвардейският представителен духов оркестър изпълни химна на България, а 21 артилерийски салюта отбелязоха началото на втория мандат на Върховния главнокомандващ на Въоръжените сили.

Румен Радев положи венец и отдаде почит пред загиналите за свободата на България пред Паметника на Незнайния воин. После президентъ прие тържествения марш на почетния караул. До престрояването на караула за преминаване в тържествен марш звучи камбанен звън.

По-късно пред парадния вход на Администрацията на президента шпалир от гвардейци ще посрещне държавния глава Румен Радев и вицепрезидента Илияна Йотова.

Снимки и Видео: Kmeta.bg

Exit mobile version