Системата на финансиране в образованието задълбочава неравенствата

Нужни са реформи, за да могат ресурсите да се насочват по-гъвкаво, в зависимост от реалните нужди на всяко училище, казва зам.-изпълнителният директор на НСОРБ Теодора Дачева

uchilishte

Когато в нормативната уредба са разписани точно и подробно кога общините получават средства и в какъв срок те трябва да се преведат на училищата, местната власт няма реални механизми за влияние. Това коментира пред БНР Теодора Дачева, зам.-изпълнителен директор на НСОРБ, засягайки темата за необходимостта от реформи в управлението и финансирането на образователната система. Сегашната система, базирана основно на броя ученици, според представители на общините, създава предпоставки за негативни практики и задълбочава неравенствата между училищата.

Зам. изпълнителният директор на НСОРБ припомни, че Сдружението е водило дискусии с различни формати на МОН, че кметовете трябва да са работодатели на директорите на общинските училища. Впоследствие обаче НСОРБ е отстъпило от това искане. “Това говори за нашето узряване като демокрация и че ние нямаме амбицията да сме единствен едноличен ръководител и контрольор. По-скоро потягаме ръка за диалог – да намерим най-добрите решения, които да съобразени с интереса на децата, а не със спокойствието и комфорта на отделни професионални гилдии”, обясни тя.

НСРОБ е формулирало четири конкретни предложения, предоставени на МОН. Сред тях е идеята за пилотно въвеждане на модел, при който средствата за образованието се разпределят на ниво община, след широко обсъждане с всички заинтересовани страни. Целта е ресурсите да се насочват по-гъвкаво, в зависимост от реалните нужди на всяко училище. При предприемане на подобен подход е необходимо проследяването му в пилотна община и тогава да се пристъпим към по-широко приложение.

Exit mobile version