5380 тона компост и 1437 МWh ток е произвела Столичната община от преработката на зелени и хранителни отпадъци от началото на годината. От януари досега софиянци са предали 5513.26 тона хранителни (от които се произвежда ток) и 9499.460 тона зелени отпадъци (от които се произвежда компост).
Произведеният ток се продава на енергоразпределителните дружества, а компостът се използва за обогатяване на почвата в градските зелени площи.
През 2024 година Столичното предприятие за третиране на отпадъци отчита рекордно количество преработени хранителни отпадъци в инсталацията в Хан Богров – 8413 тона, почти 17% повече от 2023 година.
От началото на годината до края на август са съставени 455 фиша за нерегламентирано изхвърляне на хранителни отпадъци – с близо 20% повече от същия период за миналата година.
Столичната община напомня, че нерегламентираното изхвърляне на отпадъци е нарушение по Закона за управление на отпадъците и се наказва с глоби от 300 до 1000 лв. за физически лица и от 1400 до 4000 лв. за юридически лица.
