Присъственият учебен процес в училищата ще бъде спиран само в краен случай, а детските градини няма да бъдат затваряни изобщо. Това предвижда новият Националният оперативен план за справяне с пандемията от COVID-19.
“Дори да има прекъсване на обучението, то ще бъде за не повече от седмица. Ротацията също ще е за срок от една седмица, така че да няма дълго задържане вкъщи”, обясни министърт на образованието акад. Николай Денков.
При 50% заети легла за интензивно лечение ще се засили контролът за носенето на маски, осигуряването на физическа дистанция, дезинфекцията, изискването за „зелен сертификат“ за учителите и тестването на учениците без „зелен сертификат“ веднъж седмично.
При 60% запълнени интензивни легла в болниците ще спрат заниманията по интереси, с изключение на тези в рамките на целодневната организация на обучението. Остава условието да не се смесват ученици от различни паралелки.
При 70% заети интензивни легла (III етап) в допълнение към тестването половината от паралелките от V до XII клас ще редуват присъствено с онлайн обучение през седмица.
Министърът обясни, че в първите две нива ще има присъствено обучение, в третото учениците от 5 до 12 клас ще преминат към ротация на 50%, а децата до 4 – ти клас ще са изцяло в училище. При четвъртото ниво всички ученици от 5 до 12 клас ще останат по домовете си, а малките могат да са и в клас, но при определени условия и в зависимост от решенията на здравните власти.
Училищата и ЦСОП ще минат към онлайн обучение, когато поне 80% от леглата за интензивно лечение в болниците са заети.
