Ще затворят ли въглищните ни централи до 20 години?

Румен Радев 1

Президентът Румен Радев заяви, че България ще направи всичко възможно, за да защити въглищните си централи. Така той отговори на въпрос дали страната ще успее да защити пред ЕК датата 2040 г. за затваряне на централите.

“Трябва зелена сделка, трябва зелен преход, но той трябва да бъде разгръщан много внимателно, така че държави като България да не загубят своята конкуренция и да не платят една много висока цена”, заяви президентът Радев. Той припомни, че на Съвета на ЕС през май т.г., в който участва, заедно с държави като Полша, Гърция, Унгария, са постигнали премахване на цяла точка от декларацията, която трябваше да бъде приета и да ускори неимоверно този преход.

“Ще отстояваме нашите въглищни централи, защото към момента те дават нашата автономия и независимост, дават балансиращите мощности в нашата енергийна система, дават онзи микс, от който България има нужда и няма с какво да замени, каза държавният глава. Това са дългосрочни процеси, дълги години не беше взето абсолютно никакво решение и ще направим така, че енергийният комплекс “Марица Изток” не само да се запази, но да се развива като енергийното сърце на България”, каза президентът. Той допълни, че в комплекса заедно с въглищата, при добра политика и технология за намаляване и улавяне на вредните емисии, трябва да се разгръщат и други нови технологии за производство на енергия.

 

Exit mobile version