Днес се навършват 25 години от щурма на българския парламент по време на тежката зима на 1997-а. На тази дата множество протестиращи граждани обсаждат Народното събрание с искане за неговото разпускане. Сградата на жълтите павета става обект на обществено недоволство, чиято кулминация е в нощта на 10 януари 1997 година, когато хиляди щурмуват парламента, чупят и палят, а депутати се барикадират.
Месеци по-рано страната изпада в дълбока политическа и финансова криза. Начело на държавата е правителството на младия премиер Жан Виденов. За около един месец цената на долара спрямо лева скача от 500 на 3000 лева, средната заплата пада до 5 долара.
Зърнената криза започва да назрява, след като търговци изнасят голяма част от житото. Големите градове са обхванати от протести, блокирани са пътища и улици. Унищожени са спестяванията на мнозинството от българите, ала за сметка на това са стопени дълговете на т. нар. кредитни милионери. Зимата, наречена Виденова, идва с дефицит на основни храни, ежедневно обезценяване на лева, довело до хиперинфлация. Следват фалитите на десетки банки.
Критично обеднелият народ се събира по градските площади, а на 10 януари хората щурмуват парламента. СДС организира голяма демонстрация с искане за разпускането на 37-ото Народно събрание. Акцията започва в 10 часа пред НДК.
Към 11 часа тълпата блокира сградата на Народното събрание. Лидерът на СДС Иван Костов призовава по микрофона да няма провокации. Протестиращите обаче започват да замерват прозорците на парламента с камъни, преодоляват полицейските заграждения и вечерта нахлуват в сградата, палят мебели. Демонстранти обръщат отвън депутатски коли. На сутринта щурмът е прекратен.
Страната остава блокирана до 4 февруари, когато БСП връща мандата и е постигнато съгласие за предсрочни парламентарни избори. Пред храм-паметника “Св. Александър Невски” се провежда “Митинг на победата”, начело с лидера на опозицията и бъдещ премиер на страната Иван Костов.