122 млн. евро от Фонда за справедлив преход са предвидени за Кюстендил. Парите ще се използват само за областта и не могат да бъдат преразпределяни. По този фонд ЕС подкрепя справедливия енергиен преход в България, като общият бюджет за трите въглищни региона – Стара Загора, Кюстендил и Перник – е 1.2 млрд. евро.
Финансовите средства от ЕС се управляват от Комитетите за наблюдение, а като структура към тях бяха създадени и подкомитети в трите засегнати области. Тяхната роля е да осигурят връзката между интересите и нуждите на населението и да представят възможностите за подкрепа, които се осигуряват на национално ниво. Първото заседание на подкомитета в Кюстендил се проведе преди няколко дни.
“Най-важната задача пред нас е не да търсим обструкции, кусури на един или друг от предложените варианти, а консенсусно да реализираме различни идеи и начинания, за да може да използваме този финансов ресурс, който ни е предложен”, каза областният управител на Кюстендил Александър Пандурски по време на кръглата маса “Реализиране на възможностите”, организирана от “Бранд Медия България”.
Събитието е част от проекта “Преход на възможностите”, финансиран по политиката на сближаване на Европейския съюз.
Първата програма, по която ще могат да се усвояват пари от Фонда за справедлив преход (ФСП), е за мерки за енергийна ефективност, или санирането на сгради. Бюджетът й е 33.6 млн. лв. и трябва да стартира до няколко месеца. Според Пандурски парите ще стигнат за сградите в областта, които останаха некласирани по програмата “Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I” в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост, който се финансира от Европейския съюз.
Втората процедура, която също ще бъде отворена в следващите месеци, е Социална подкрепа за заетостта на работещите в засегнатите сектори или преквалификация на работещите, като допустими кандидати по нея са само ТЕЦ “Бобов дол” и мините в Бобов дол. По нея са предвидени 30 млн. лв., като 20 милиона са от ФСП, а 10 млн. лв. са национално съфинансиране.
Тези, които ще могат да извършват обучението или преквалификацията на работещите в засегнатото предприятие, са синдикатите с техните обучителни организации (КНСБ, КТ “Подкрепа”) и работодателските организации (КРИБ, Съюз за стопанска инициатива, Българско търговско-промишлена палата (БТПП) и др. По време на кръглата маса областният координатор на КНСБ-Кюстендил Яни Георгиев заяви, че конфедерацията е в готовност са започне обученията на работещите в ТЕЦ-а. Ако предвиденият ресурс не бъде усвоен, той няма да бъде загубен, остава за областта и може да бъде прехвърлян към други програми.
Към края на годината ще бъдат отпуснати средствата за диверсификация и адаптиране на малките и средни предприятия към икономическия преход, които ще могат да бъдат инвестирани в нови технологии. По тази програма са предвидени общо 250 млн. лв., но все още не е ясно как ще бъдат разпределени парите между трите засегнати области.
“Предстои и отварянето на процедура за създаване индустриални паркове и зони, за която са предвидени общо 140 млн. лв., но и за тях не е ясно как ще бъдат разпределени между трите региона. В подадения вариант в ПРР обаче общините не са били бенефициенти, но с предложение на подкомитета в Кюстендил те са включени от Комитетите и ще могат да бъдат бенефициенти”, обясни още Пандурски.
“Бизнесът има нужда да се позиционира в рамките на този парк, но и общините имат нужда от средства, за да могат да изградят инфраструктурата на парка, който е в услуга на бизнеса”, добави той.
Според областния управител ТЕЦ “Бобов дол” подхожда много интелигентно към проблема. Според него няма да се стигне до затваряне на централата, а до трансформацията й.
“Те имат добри идеи, които са част от зеления преход. Подход, при който работодателят, за да не загуби това, което има като мощност и като възможности, се адаптира към зеления преход”, каза той.
Пандурски обясни, че това са фотоволтаичният парк, който се изгражда до централата и ще бъде открит това лято. ТЕЦ-ът прави и отклонение от газоразпределителната мрежа към централата, което да даде възможност да се захрани с газ, която да се използва в няколко направления. Едно от тях е, че ще замести мазута, който е скъп и има съответните емисии, разпалването на сегашните котли ще става с газ. Друг проект е за 5 газобутални двигателя с 42 MWh мощност, които да бъдат монтирани в ТЕЦ-а.
По думите на Пандурски ситуацията с въглищния преход в Кюстендил е много по-различна от тази в Стара Загора. Според него подходът на ТЕЦ-а е различен и точно отговоря на това, което иска да направи и реализира като зелен преход ЕС в нашата енергетика.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.