На 3 март честваме Националния празник на Република България и отбелязваме 145 години от Освобождението на страната ни. За отдаване почит пред подвига на българските опълченци, дали живота си за свободата на България, българските общини организират традиционно издигане на националния флаг и ритуал по полагане на венци и цветя. Заедно с това, на много места в страната са предвидени и чествания с празнични програми и събития.
Ocвoбoждeниeтo ce чecтвa за пръв път във Beлиĸo Tъpнoвo нa 19 фeвpyapи (3 мapт н. c.) 1879 г. B cтapaтa ни cтoлицa митpoпoлит Aнтим І, тoгaвa пpeдceдaтeл нa Учpeдитeлнoтo нapoднo cъбpaниe, oтcлyжвa пaниxидa в цъpĸвaтa „Cв. Бoгopoдицa“ в пpиcъcтвиeтo нa дeпyтaти и гpaждaни. Дeнят нa Ocвoбoждeниeтo нa Бългapия oт ocмaнcĸo влaдичecтвo e oбявeн зa нaциoнaлeн пpaзниĸ нa Бългapия през 1991 г.
В дните преди празничния 3 март Троян предостави 145 национални знамена на съграждани, които искат да поставят на видно място в своя дом българското знаме. Желаещите получиха безплатно българския трибагреник в сградата на администрацията, като предвиденият брой беше раздаден още на първия ден. Целта е градът да се обагри в цветовете на българския трикольор, а от общината изразяват надежда инициативата да се превърне в ежегодна традиция.
За поредна година Елин Пелин осигурява български знамена на семействата на територията на общината. Желаещите да получат трибагреник могат да се обърнат към общинска администрация, а жителите на малките населени места – към съответните кметства.
Ще се състои и ежегодното третомартенско пътуване с теснолинейката от гара Септември до Якоруда. Влакът ще потегли на 3 март от гара Септември в 08:50 часа и ще пристигне в Якоруда към 12:00 на обяд, а връщането е в 15:50 ч. Теснолинейката пристига на гара Септември в 18:55 часа. Предвидени са два допълнителни вагона, с които местата във влака ще станат 200. Посрещачите в Якоруда стават все повече с всяка изминала година, а традицията за посрещане на празника с теснолинейката се спазва вече 8 поредни години.
Традиционно Стара Загора провежда Ритуал за издигане на националното знаме на Република България, включващ паметно общоградско шествие с националния трибагреник до Мемориалния комплекс „Бранителите на Стара Загора“. Предвиден е концерт на Петя Панева и ансамбъл „Загоре“.
Регионален исторически музей – Стара Загора ще предложи свободен вход за експозициите в музей „Неолитни жилища“ и Архитектурен комплекс „Музей на религиите“ . На рекламния екран пред сградата на музея през целия ден ще се излъчва презентация на тема „Бойната слава на Българското опълчение“. Градската художествена галерия в Стара Загора ще представи изложба “Освобождението /1877- 1878/ в творби на български художници”. Експозицията, посветена на 145 годишнината от Освобождението на България, ще бъде видяна от 1 до 10 март в залата за временни изложби. Изложбата е съставена от 38 произведения, които са от колекциите на Градска художествена галерия Стара Загора и Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа”.
Военнослужещи от Военно формирование 52 740 Хасково, Духов оркестър Хасково и Мажоретен състав при Младежки център Хасково ще участват в церемонията по издигане на Националното знаме, организирана от Община Хасково. Веднага след ритуала, с шествие до пл. “Свобода“, ще се поднесат венци и цветя в памет на загиналите за Освобождението на България пред Паметника на незнайния войн. Празничното общоградско хоро ще се извие на пл. „Свобода“ с песните на народния певец и почетен гражданин на Хасково Тодор Кожухаров.
Началото на тържествената програма в Благоевград ще бъде поставено на 2 март от 18.30 часа, когато на пл. „Георги Измирлиев“ ще се проведе тържествена проверка (заря). Честванията продължават на 3 март с ритуал по полагане на венци и цветя на паметната плоча на мястото, на което горноджумайци посрещат войските на IV Мариуполски полк, начело с майор Иван Павлович Орлински. Непосредствено след това ще започне и тържествено шествие по улица „Трети март“ до площад „Македония“. След издигането на националния флаг и отслужването на молебен за здраве и благоденствие, положени ще бъдат венци и цветя пред паметника на Гоце Делчев. По повод националния празник на България са подготвени и редица съпътстващи събития. Сред тях са рецитал под надслов „Моя страна, моя България“, изложба „Символи на свободата“ и открит Урок по родолюбие в РИМ – Благоевград.
С молебен в катедралния храм „Света Богородица, тържествено честване пред паметника на Руските освободители на Бунарджика и панихида за загиналите за свободата на България герои на паметника на опълченците в община Пловдив ще бъде отбелязана 145-та годишнина от Освобождението от османско владичество.Официалното слово ще бъде произнесено от Александър Секулов – поет, писател, журналист, драматург. Носител на национални литературни отличия и награди и трикратен носител на престижната театрална награда „Аскеер” за „Съвременна българска драматургия”.
В церемонията по полагане на венци ще вземат участие представителен взвод, венценосци, военен духов оркестър и комитет „Родолюбие“. И тази година преди началото на тържественото честване, членовете на комитет „Родолюбие“ отново ще поведат пловдивчани в „Поход на свободата“ – шествие до върха на Бунарджика, предвождано от копия от знамената на българското опълчение. През празничния ден Община Пловдив организира два концерта с вход свободен за пловдивчани и гости на града. Концерт на Биг Бенд Пловдив, диригент Николай Гешев и солисти от Арт войс център – Пловдив, с ръководител Румяна Иванова и концерт на ФА „Тракия“ Пловдив, гл. худ. ръководител проф. Даниела Дженева. Вечерта на пл. „Централен“ ще се състои тържествена проверка – заря с участието на военни формирования от гарнизон Пловдив. Официалното слово ще произнесе генерал-майор Явор Матеев – командир на „Съвместното командване на специалните операции“ на Българската армия.
Левски ще чества националния празник 3 март с концерт на млади таланти. Трети март ще бъде празнуван и на площада в село Козар Белене с обичая „Пречистващата сила на огъня“, пресъздаден от самодейната група за автентичен фолклор. Градското читалище в Левски „Георги Парцалев -1901” подготвя тържествен концерт на Националния празник от 18.30 ч. на 2 март. На сцената ще бъдат самодейни колективи, носители на отличия от регионални и национални фестивали – танцов състав „Сборенка”, вокална група „Дивна”, женска певческа група „Детелина”, детски танцов състав „Дъга”, танцов състав „Звънчета” и фолклорна формация „Северняшка огърлица”.
За желаещите да посетят Паметника на Свободата на Шипка на 3 март, Казанлък предоставя възможност за предварително записване за организиран транспорт. На телефони: 0431/98352 и 0885771464 се приемат предварителни заявки за извозване с автобуси от Казанлък към върха. Записването става срещу информация за трите имена и телефонен номер за контакт. На празничния ден всички предварително записани жители и гости на града трябва да бъдат пред хотел „Казанлък“ сутринта в 09,00 ч. Цената на билета в двете посоки е 10 лв., като заплащането ще става на място.
На националния празник входът за всички посетители на Исторически музей – Горна Оряховица ще бъде безплатен. Посетителите ще могат да разгледат постоянните експозиции на музея и да се запознаят с участието на горнооряховчани в националноосвободителните борби на България. Предоставена е възможност за снимка с копие на Горнооряховското бойно знаме.
Знамето е ушито за горнооряховски въстаници през 1876 г. и е единственото, създадено в България, което участва в героичните сражения от Освободителната война и се развявано в кръвопролитните боеве при Шипка и Шейново. Горнооряховското бойно знаме е ветеран от четири войни. Съхранява се в Националния военноисторически музей.
Русе организира тържествена церемония и празничен концерт под наслов „С България в сърцето“. Концерт-спектакълът ще се състои на 2 март /четвъртък/, в Доходното здание. Входът е свободен. На празничния 3 март пред Паметника на Свободата ще започне тържествената церемония със слова и празничен молебен в чест на извоюваната свобода. В церемонията ще вземат участие Почетна рота от Русенския гарнизон и Общинският духов оркестър с диригент маестро Димчо Рубчев. Национално дружество „Традиция“ – Регионален клон „Ангел Кънчев“ ще представи пред русенци и гости на града изложба на оръжие и униформи, която ще бъде разположена в близост до Паметника на свободата. Присъстващите ще могат да се насладят и на изпълнения на гайдарския състав към НЧ „Стефан Караджа 2018“.
На 3 март пред Мемориала на загиналите руски воини и български опълченци в лесопарк „Бакаджик“ Тунджа организира тържествено честване и празнична церемония. Отворена за поклонение ще бъде и църквата „Св. Александър Невски“ – първият храм-паметник, издигнат в чест на руско-българския подвиг за Освобождение. Тази година Община Тунджа ще отбележи Националния празник и със съвместна инициатива с Регионален исторически музей – Ямбол. За тунджанските ученици е подготвена презентация на тема „Тунджанските измерения на Освобождението“, с цел задълбочаване на познанията за историята на родния край.
На 3 март Исторически, Археологически и Природонаучен музей в община Бургас ще посрещат посетители при вход свободен. Организирана е инициатива за масово хоро на площад „Тройката“, подкрепена от всички фолклорни клубове в Бургас. БХГ „Петко Задгорски“ ще представи изложба живописни творби и рисунки на Владимир Димитров – Майстора, отново със свободен вход.
За поредна година Община Бургас ще освети за националния празник Моста с цветовете на българския трибагреник.
С военен ритуал за издигане на Националното знаме на Република България започват честванията за Трети март в Старопрестолната ни столица. Веднага след него празнично слово ще произнесе кметът на община Велико Търново и председател на УС на НСОРБ Даниел Панов. На площад “Майка България“ ще се отслужи заупокойна молитва. Венци и цветя в знак на признателност ще бъдат поднесени както на паметник “Майка България“, така и на монумента на генерал-майор Сава Муткуров. Предвижда се празничен концерт на фолклорен ансамбъл “Чинари“ на сцената пред сградата на Общината. Регионалният исторически музей организира за жителите и гостите на Велико Търново безплатен пешеходен тур с беседа по исторически места, свързани с национално-освободителното движение, руско-турската война и възстановяването на българската държавност. Обиколката ще мине по маршрут музей „Затвор“, музей “Сарафкина къша”, улица „Гурко“, паметник „Майка България“.
Програмата, по традиция, ще завърши с аудио-визуалния спектакъл “Царевград Търнов – звук и светлина“, който може да се наблюдава от площада пред крепостта Царевец от 19:00 часа.
На 2 март с постановката „Епопея на забравените“ по Иван Вазов ще започне тържествената програма по повод празника в община Сливен. Постановката е в изпълнение на Театрална трупа „Опит за летене“ при Профилирана хуманитарна гимназия „Дамян Дамянов“. Същата вечер в Драматичен театър „Стефан Киров“ сливенският Ансамбъл за народни песни и танци ще поднесат на публиката концерт-спектакъл „Стоте войводи“. Програмата продължава на 3 март с традиционната лекоатлетическа щафета „Освободител”. Атрактивното шествие, с участието на мото група „Бензин А-95“, ще стартира от парк „Юнак“ и ще финишира на пл. „Хаджи Димитър“. Жители и гости на града ще имат възможност да чуят изпълненията на гайдари от оркестър „101 каба гайди“, а детски и младежки фолклорни колективи и клубове за фолклорни танци от Сливен ще поведат празнично хоро.