Поредната криза се задава във ВиК сектора. Като най-остър социален резултат от нея е драстичното поскъпване на водата в много региони – малки общини, където хората са най-бедни. Това е причината кметове на 15 общини, в които има общински ВиК дружества, за пореден път да се вдигнат на бунт заради окрупняването на сектора и присъединяването им към държавните ВиК оператори. Промяната е залегнала в проектозакон за водоснабдяването и канализацията, публикуван на 30 ноември.
Сред общините са Троян, Петрич, Панагюрище, Сапарева баня, Берковица. Кметовете им се събраха на среща в София, за да обсъдят какви мерки да предприемат, за да запазят общинските си ВиК дружества.
“Категорично възразяваме срещу предложението за задължително законово окрупняване на общинските ВиК оператори. Това означава унищожаване на общинските ВиК дружества, повишаване цената на водата и чувствително намаляване на инвестициите във ВиК инфраструктурата в общините ни”, коментира пред Kmeta.bg градоначалникът на Троян и заместник-председател на Националното сдружение на общините (НСОРБ) Донка Михайлова.
Кметовете ще поискат среща с регионалния министър, депутати и омбудсмана Диана Ковачева.
“Не може общинските съвети да се лишават от правомощията да притежават и управляват собствените си дружества, в които активите са изградени само с техни усилия. Тревожи ни това, че окрупняването ще доведе до повишаване на цената на водата. На практика инвестициите в развитие на ВиК мрежата в общините ни рязко ще намалеят”, обясни Михайлова.
“Получава се така, че общинската собственост няма да може да отговаря на член 17 от Конституцията, така че да бъде равнопоставена с държавната собственост. Ще търсим подкрепата на президента, ако се наложи, ще търсим начини за оспорване на закона пред Конституционния съд”, категорична е тя.
Недоволните кметове се притесняват и за качеството на предлаганите ВиК услуги след окрупняването. Тогава координацията няма да е на място. Опасенията им са, че вместо да се подобри, то може и да се влоши, защото всички усилия обикновено са насочени към областните центрове. Те са направили и проучване, след което са установили, че само в три държави членки на ЕС собствеността на ВиК дружествата е напълно държавна. Това са Австрия, Гърция и Малта. В останалите държави собствеността е общинска, смесена или частна.
До 9 декември общините могат да изпращат бележки и предложения до НСОРБ, които да бъдат взети под внимание при подготовката на общото становище по законопроекта.