На 13 януари (1 януари по стар стил) 1863 година в Свищов се ражда един от най-значимите български писатели – Алеко Константинов. Той пише за следосвобожденската действителност в България, като не спестява и нейните отрицателни черти.
Първата му зряла творба е добре познатият пътепис “До Чикаго и назад” (1893). Той е изпълнен с типичните за автора артистичност, темперамент и чувство за хумор. Пътеписът му донася литературна известност и е създаден след пътуването на Алеко Константинов до Новия свят, а като самостоятелно издание излиза през 1894 година. “До Чикаго и назад” е първото произведение, което пресъздава пътуване извън границите на България.
Книгата му “Бай Ганьо” пък е поредица от фейлетони представя на преден план сложните икономически и социалнопсихологически въпроси на времето – пътя на България и целта на нейното развитие, мястото й сред другите страни, съдбата на националните добродетели, морал, бит и нрави. Те служат като болезнен пример и днес, защото значението им без никаква промяна може да бъде отнесено и към съвременната българска действителност.
“Бай Ганьо” се радва на голям успех и телевизионния екран, като е пресъздаден от великия и покоен вече актьор Георги Калоянчев. Любопитното в случая е, че Калата е роден на същата дата като бащата на “Бай Ганьо” Алеко Константинов – 13 януари, но през 1925 г. “Бай Ганьо тръгва из Европа” се превръща в един от най-гледаните филми през първата половина на 90-те.
По инициатива на писателя на 27 август 1895 г. на Черни връх на Витоша е създадено първото туристическо дружество в България – “Клуб на българските туристи”.