20% ще е ДДС върху ваучерите за храна и въпреки че беше изтъкнато, че данъкът ще е за сметка на издателите, но не и на работодателите и служители, промяната няма как да не засегне фирмите. Това коментира пред Kmeta.bg икономистът Ива Добрева. “Реално работодателят е този, който купува ваучера. В договора, който ще сключи с издателя, няма как да не се калкулира ДДС”, обясни тя.
Един милиард лева са предвидени в бюджета за ваучери за храна за тази година. Законопроектът трябва да влезе в сила от 1 април. Със социалната придобивка работниците и служителите вече ще могат да плащат и комунални услуги. Сумата от 1 милиард лева за ваучери, които работодателите осигуряват на своите служители, надхвърля сериозно тази в предишните бюджети. Увеличението е от 80 на 200 лв., с които за първи път от тази година ще може да се заплащат комунални услуги, не само храна – вода, ток, парно и т.н.
“Повечето фирми дават ваучери вместо увеличение на заплатите”, коментира още Ива Добрева. Тя обаче се опасява, че изливането на толкова много средства в бюджета – повече пари за майки, пенсионери, вдигане на минимална работна заплата и други, ще засили инфлацията и застрашава влизането ни в еврозоната през 2024 г.
“Въпреки, че бюджетът цели по-бързо решаване на всички насъбрани през годините проблеми, а те не са малко – ниски доходи, недобре работещи и недофинансирани публични системи, прекалено забавени инвестиционни проекти, ковид, високи цени на ток, той трябваше да заложи на растеж и развитие”, убедена е Ива Добрева. Тя добави, че сега е моментът за големи промени, които да насърчат инвестициите и да увеличат доходите.