При цена от 5 до 10 лева за извинителна бележка родителите плащат годишно между 12 и 20 милиона лева. Това изчисли д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването (ЦЗПЗ). Като странични ефекти от това той посочва отсъствие от работа на родителя, натоварването на лекар с ненужни дейности, администрирането на милиони документи и други. И подчертава, че тази дейност на лекарите не се заплаща от НЗОК.
Според чл. 136, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за народната просвета отсъствието на ученика от училище при заболяване, може да се извини само с бележка от лекар. Само през първия срок на тази година са издадени над 1 милион и 200 хиляди такива бележки. Толкова е броят на всички ученици у нас. Това означава 1 милион и 200 хиляди посещения. До края на учебната година броят им вероятно ще надхвърли 2,5 милиона.
Как да се промени ситуацията?
В повечето развити страни,тсъствието на ученик за няколко дни поради заболяване се извинява от родителите. Те са приели, че в такива случаи няма нужда от бележка от лекар, а е достатъчно родителят да се обади в училище и да съобщи, че детето му е болно.
“Опасенията, че може родителите да злоупотребяват с правото да извиняват отсъствието на децата си от училище, са меко казано безпочвени. Кой, ако не родителят е най-заинтересован от това неговото дете да е образовано? Дори и да има такива родители, за които образованието не е ценност, те също биха предпочели, ако детето е здраво, да е на училище, ако шете, за да не се налага и те да останат с него в къщи”, коментира д-р Кацаров.
По думите му проблемът може лесно да бъде решен с поправка в чл. 136, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за народната просвета. “Може например текстът да се измени, като се запише, че отсъствието на детето – например до 3 дни, се извинява от родителите, а медицинска бележка да се изисква, само когато отсъствието е повече от 4 дни”, предлага Стойчо Кацаров.
Той е на мнение, че изобщо не е необходимо да има специален документ – медицинска бележка, тъй като при прегледа лекарят така или иначе издава амбулаторен лист и е напълно достатъчно в амбулаторния лист да запише препоръка за домашно лечение за определен срок от време, което да извини отсъствието, когато е за по-дълъг период.
“Поправката е лесна, може да стане много бързо и ще спести време, нерви, пари. Въпрос на разум и добра воля. Разбира се, никой не забранява на родителя да заведе детето си на лекар и НЗОК няма лимити за консултации и изследвания за деца. Проблемът е, че нормативната уредба принуждава родителите на ученици да посещават лекар всеки път, не заради необходимост от изследвания и лечение, а за да оправдаят отсъствието от училище”, коментира в заключение д-р Кацаров.