Днес се навършват 37 години от една от най-големите и ужасяващи трагедии в човешката история – експлозията в Чернобилската атомна електроцентрала в Украйна. На 26 април 1986 г. се взривява четвърти енергоблок на централата, а последствията не могат да се опишат с думи. От радиационно заразяване пострадват 19 руски региона – почти 60 хил. кв. км, с население 2,6 млн. човека. Веднага са приети в болница 213, от които умират 31. От зоната на инцидента са евакуирани общо 135 000, в това число и 45 000 от съседния град Припят.
В България населението също е от сериозно пострадалите от радиацията, отчитат експерти. Основната причина за това са властите от тогавашния комунистически режим, които не информират своевременно за възникналия проблем, а оттам и не са предприети всички действия за защита на хората.
На 26 април 1986 г. в 01:23 часа реактор №4 на централата експлодира. Инцидентът идва след планирано спиране за рутинна поддръжка. Нощната смяна провежда важно изпитание на системите за сигурност – отложено от предния ден, когато персоналът е бил както по-многоброен, така и по-опитен. Само след 40 секунди мощна енергийна вълна повишава температурата на реактора до много над допустимото, разкъсва някои от горивните касети и бързо предизвиква 2 експлозии. Графитните блокове, образуващи ядрото на реактора, започват да горят, запалва се и асфалтовият покрив на централата.
Взривът разпалва пожар, който гори в продължение на 10 дни. При самата експлозията загиват двама души. Но инцидентът нанася невъобразимо тежки вреди на хората, родени в близките райони на Украйна и Беларус дни, месеци и години по-късно.
Непосредствено след катастрофата загиват общо 31 човека, а участвалите в потушаването на пожара и разчистването 600 000 души получават високи дози радиация. Близо 300 000 души са принудени да напуснат домовете си. След аварията над Източна Европа, в това число и България, части от Съветския съюз и Скандинавия преминава облак от радиоактивни отпадъци.
По оценки на Международната агенция за атомна енергия силата на експлозията надвишава над 100 пъти тази на ядреното оръжие, използвано през Втората световна война, а Световната здравна организация посочва, че общата радиоактивност на изпуснатия материал е 200 пъти повече от този при взривяването на атомните бомби над Хирошима и Нагазаки.
До ден днешен Чернобилската трагедия се приема за най-тежкия инцидент в историята на ядрената енергетика, като наред с аварията на АЕЦ Фукушима I от 2011 година, тя е едно от двете събития от ниво 7 по Международната скала за ядрени събития. И сега мястото всява ужас. Призрачни жилища, училища, барове, ресторанти и улици напомнят за инцидента, променил света и разбил много семейства и съдби.