40% от територията на България е заета от демографски пустини, обясни пред БНР доц. Спас Ташев, Институт за изследване на населението към БАН, цитиран от БНР. У нас 199 села са без нито един жител, а в 1258 живеят от един до 49 души. “За демографска пустиня се говори в случаите, когато има под десет души на квадратен километър”, допълни той. Демографската криза има два аспекта – намаляване на броя на населението и териториални диспропорции, обясни експертът и уточни: “Само в 6 от големите градове има растеж на населението”.
Той посочи основните фактори, които водят до намаляване на жителите в селата: “Възможността за трудова реализация, възможността за образование и здравеопазване. Затварят се все повече училища и здравни пунктове в българските села. Липсват аптеки”.
Едно от решенията на проблема е свързано с развитието на модерна инфраструктура. Наличието на гъвкави форми на заетост също може да допринесе за намаляването на миграцията към големите градове. Експертът отчете, че има ангажираност от страна на правителството с решаване на проблемите, водещи до демографската криза. “Необходимо е обаче провеждане на постоянна демографска политика в продължение на 15 – 20, дори 30 години”, допълни той.