45-ото Народно събрание отиде в историята. Депутатите в него бяха на работа 23 дни, а проведените заседания бяха едва 9. На 11 май президентът Румен Радев с указ ще разпусне парламента. Така това Народното събрание е с най-кратък живот в новата ни история, преминал в скандали, лични нападки и обвинения в лобизъм и прокарване на интереси.
На 15 април тържественото заседание беше открито от най-възрастния народен представител – Мика Зайкова от ИТН, която с чувство за хумор призова депутатите да се усмихнат и да покажат добро настроение, защото камерите на обществената телевизия са включени и хората ги гледат.
За първи път в новата ни история не беше направена обща снимка на народните представители пред сградата в първия им работен ден. А причината бе – протест пред парламента. Последният им работен ден също остана без “семейна снимка” за спомен. Звънецът, който сложи край на 45-ото Народно събрание, удари в 16.42 ч.
Сградата на жълтите павета никога не прекрачиха някои депутати – заради пандемията от коронавирус се заклеха онлайн, а лидерът на ИТН Слави Трифонов изобщо не дойде в пленарна зала. Първото решение, което новите депутати обаче взеха, беше да сменят сградите – новоизбраните отказаха да влязат в новата парламентарна зала на площад “Александър Батенберг” заради факта, че сградата някога беше Партиен дом. И 9-те заседания се проведоха в старата сграда.
45-ото Народно събрание успя да промени само Изборния кодекс. Основните промени са – без ограничения за броя на секциите в чужбина, изцяло машинно гласуване, видеонаблюдение в секциите. Промените бяха обнародвани в извънреден брой на Държавен вестник, а ГЕРБ ги даде на Конституционния съд. Искането на ИТН да се намали субсидията за партиите от 8 лева на 1 лев на действителен клас не срещна одобрението на пленарната зала. Депутатите не намалиха и заплатите си, въпреки че такива заявки имаше от няколко партии.
Надеждата на пенсионерите, че ще получат индексация на доходите си също беше попарена набързо. Преизчисляването на всички пенсии, което бе прието на първо четене, не беше гласувано окончателно от настоящия парламент заради процедурни пречки. След едночасово заседание Председателският съвет на Народното събрание не постигна съгласие предложението на БСП за промени в Кодекса за социалното осигуряване да бъде гледано на второ четене с аргумента, че правилникът не позволява да бъде нарушаван приетият за днес дневен ред. Не бе прието и предложението на социалистите, минало на здравна комисия миналата седмица, България да внася руската ковид ваксина “Спутник” без разрешение от ЕМА.
45-ият парламент прие точно 17 решения, включително за избор на председател, зам.-председатели и секретари на НС, както и за отмяна на великденската ваканция за 2021 година. Едно от тях беше за задължаването премиера в оставка Бойко Борисов да се яви пред депутатите за изслушване по Националния план за възстановяване и устойчивост. Това доведе до неговото преждевременно излизане в отпуск. След това обаче Борисов реши да се яви в парламента на 21 април, но това така и не се случи, тъй като дни по-рано лидерът на ГЕРБ влезе в УМБАЛ “Софиямед” за спешна операция заради травма на дясното коляно, получена по време на футболен мач.
Междувременно бе приет и мораториум върху действията на Министерския съвет в оставка. Срещу това решение на 26 април от ГЕРБ внесоха жалба в Конституционния съд.
В това Народно събрание така и не се проведе парламентарен контрол.
Депутатските нападки не спряха до последно. Лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че депутатите са се провалили и в двете си функции – да приемат закони и да упражняват парламентарен контрол, тъй като са одобрили само промени в Изборния кодекс и не са успели да потърсят сметка на министрите на Бойко Борисов. Подобна оценка на работата на 45-ото Народно събрание дадоха и от ГЕРБ – единственото, което парламентът е свършил, е да приеме изборните поправки, а всички останали обещания се оказали “предизборни пушилки”. Критично се изказа срещу парламента и Мая Манолова от “Изправи се! Мутри вън!”. “Хората не искат да слушат и да виждат това, което произведе 45-ият парламент – партии, които занимават със себе си, с партийните си интереси, вместо с интересите на обикновените български граждани”, обяви Манолова. От ДПС пък похвалиха новите формации, които “върнали политическия дебат в парламента, макар и изкривен, макар и понякога грозен”. А според Христо Иванов от “Демократична България” парламентът “свършил “една работа – българската нация да види, че Бойко Борисов може да бъде отстранен от властта, че той може този път да не успее да изтъргува поредната властова комбинация”. От заключителни думи се отказаха само от ИТН.