Кметовете на югозападните общини Кюстендил и Перник – Петър Паунов и Станислав Владимиров посрещнаха консултанти от експертния център на Съвета на Европа, провеждащи мисия по проект “Развитие на фискалната децентрализация и подобряване на финансовото управление на местно ниво в България”. Съвместният проект на Европейския съюз и Съвета на Европа, изпълняван от НСОРБ в партньорство с министерствата на финансите и министерството на регионалното развитие и благоустройството, има за цел създаде приложим модел за развитие на фискалната децентрализация и подобряване на местното финансово управление в България чрез предоставяне на политически съвети и препоръки, базирани на най-добрите европейски практики за добро демократично управление.
Основната задача на консултантите при посещението на България е събиране и анализ на информация за ситуацията и контекста на местното самоуправление в страната ни.
Освен работни срещи с кметовете в двете общини, консултантите имаха възможност да проведат и дискусии с техните екипи, на които се обсъдиха конкретни въпроси, свързани с бюджетите на местно ниво.
„Българските общини за съжаление не са дори близо до финансова автономност“, заяви кметът на община Кюстендил и член на КС на НСОРБ Петър Паунов, който заедно със заместник-кмета с ресор “Икономика и финанси” Надя Каратова посрещна представите на Съвета на Европа с кратка презентация на града.
Кметът коментира, че над 85% от публичния ресурс се разпределя от държавните власти, а в същото време повече от 85% от публичните услуги се предоставят от общините. „Крехките преговори, стартирали преди 2 години с екипа на МРРБ, потънаха в безкрая от избори и липса на редовно правителство. Въпреки всичко, общините оцеляват и остават единствената институционална здрава структура в страната. Надеждите на хората са свързани с местните администрации. Надяваме се, че и с вашата подкрепа, ще можем да получим заслужените ресурси, така че регионите да имат възможност да се развиват по най-добрия начин“, заяви кметът на Кюстендил. Той отбеляза, че на местно ниво се предоставя дофинансиране на редица сектори – социален, културен, спортен, образователен и др. „Общините са спешен център за всичко“, заключи Петър Паунов.
„Европейското бъдеще на България не трябва да бъде поставяно под въпрос. Ние сме избрали своя път и трябва да го вървим с по-бързи темпове, за да изравним стандарта на живот в страната ни с другите европейски държави. На този етап получаваме от Европа повече, отколкото даваме“, каза кметът на община Перник Станислав Владимиров, който заедно със заместник-кмета Стефан Кръстев и екипа му, посрещна представителите на Съвета на Европа в общинската администрация.
Турбуленцията в изпълнителната власт и липсата на редовно правителство затрудняват общините. Местните власти изпитват огромен финансов недостиг за множеството ангажименти, делегирани от държавата. Това заяви Станислав Владимиров и изрази надежда, че на предстоящите избори ще бъде съставен парламент и избрано правителство, което да даде една по-дългосрочна визия за страната и общините.
Община Перник е изготвила необходимите разчети, в условия без приет държавен бюджет, за да може да отговори на нуждите на гражданите. Кметът коментира също, че поради близостта със столицата градът не изпитва същите проблеми като по-отдалечените региони. Общината е една от онези, които ще имат възможност да разчитат на подкрепа и по линия на Фонда за справедлив преход, заедно със Стара Загора и Бобов дол, с които трябва да трансформират икономическия си профил. Основните посоки, които общинският екип е начертал, са създаване на бизнес зони, подобряване на енергийната ефективност на жилищните сгради, развитието на топлоцентралите и подобряване на транспортните връзки между столицата и Перник. „Липсата на централно правителство създава пречки тази програма да започне да се изпълнява по начина, по който всички желаем“, заключи кметът на Перник.