Тази година се очаква да заработят програмите за засегнатите въглищни региони по Фонда за справедлив преход, след като в края на 2023 г. бяха одобрени Териториалните планове на страната. Парите в него надхвърлят 2.5 млрд. лв. Само тази година от Фонда към трите въглищни региона ще бъдат насочени над 850 млн. лв. европейски средства. Възможностите по него бяха представени от зам.-министъра на регионалното развитие Ангелина Бонева по време на събитието “Преход на възможностите”, организирано от “Бранд Медия България”, издател на медийните сайтове Economic.bg, ESGnews.bg и Kmeta.bg, и Агенция за регионално икономическо развитие – Стара Загора.
“Европейската комисия подкрепя усилията на България да формира всички свои стратегически документи в сферата на енергетика и климата”, каза Бонева, допълвайки, че всички процедури и програми дават възможност на регионите да усетят позитивите от европейските политики чрез финансирането им.
По Фонда са трите въглищни региона Перник, Кюстендил и Стара Загора и прилежащите към тях общини и са предвидени общо над 2.5 млрд. лв. Българските планове имат стълбове, насочени към устойчиви енергийни решения, социална защита, подкрепа и заетост, алтернативни дейности и силна местна икономика.
“ЕК включи механизъм и за техническа помощ, който ще бъде насочен към трите подкомитета за засегнатите региони, които ще стартират съвсем скоро”, обясни още Бонева.
Фонд за справедлив преход; Обхват на подкрепата
- Рекултивация на минните терени;
- Подпомагане създаване на вериги на добавена стойност, базирани на водород;
- Създаване на индустриални паркове за чисти технологии (с нулеви емисии);
- Подпомагане на фотоволтаични паркове с електролизьорни и/или системи за съхранение на енергия;
- Подпомагане на използване на зелен водород;
- Производство, разпределение и оползотворяване на биометан, производство на енергия от растителна биомаса производство на енергия от вятърни турбини;
- Картографиране на уменията на засегнатата работна сила;
- Преквалификация и повишаване на квалификацията;
- Мерки за енергийна ефективност, вкл. за справяне с енергийната бедност;
- Подпомагане на произвеждащи потребители потребители и енергийни общности;
- Диверсификация и адаптиране на предприятията към икономическия преход;
- Подкрепа за НИРД за предприятия, партньорства с организации, университети и др.
По време на събитието обаче стана ясно, че Фондът за справедлив преход изключва финансиране за подпомагане използването на въглища като източник на енергия.
“Всичко, базирано на изкопаеми горива, включително въглища е изключено от подкрепа”, потвърди Бонева, допълвайки обаче, че това не означава, че работниците не могат да бъдат подкрепени, нито че терените не могат да бъдат включени в други проекти.
Целеви групи
- Населението, посетителите и гостите на региона;
- Малки и средни предприятия, бизнес;
- Публични власти;
- Научно-изследователски организации;
- Неправителствени институции
Какви процедури конкретно ще бъдат започнати през тази година (над 600 млн. лв.)
През първото тримесечие стартира процедура за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, включително справяне с енергийната бедност. Безвъзмездното финансиране по нея ще е 186.6 млн. лв.
Втората процедура е за Обучения за професионална квалификация и преквалификация на заети лица в предприятия, засегнати от климатичния преход. По нея в момента се обсъждат детайлите с Европейската комисия. Безвъзмездното финансиране ще е 60 млн. лв., а обявяването се очаква през второто тримесечие на 2024 г.
Диверсификация и адаптиране на МСП към икономическия преход; БФП – 250 млн. лв.; обявяване: 3-то тримесечие;
Подкрепа за индустриални и логистични паркове и зони; БФП – 140 млн. лв.; обявяване: 4-то тримесечие;
Подкрепа за производствени инвестиции в големи предприятия в регион Стара Загора; БФП – 250 млн. лв.; обявяване: 4-то тримесечие
По Националния план за възстановяване и устойчивост е стартирана “Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт” – общият бюджет е над 77 млн. лв. и вече са кандидатствали 32 проекта.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.