
Постановка на врачанския драматично-куклен театър се завърна с две награди от международен фестивал в румънския град Питещ. Спектакълът „Тобелия” от черногорския автор Любомир Джуркович е отличен като най- добър, в конкуренция на постановки от Македония, Косово, Румъния, Сърбия и Унгария. Отделно от това авторитетното жури е присъдило и наградата за режисура, заради решенията на словенския режисьор Нико Горшич.
Успехът на „Тобелия” зад граница не е изненада. Спектакълът вече има куп международни признания. През 2014 юли е отличен за най-добър на фестивала „Актьор на Европа”, който се организира от Албания, Гърция и Македония.
Два месеца по-късно получи ІІ награда на фестивала „ExPonto” в словенската столица Любляна. Постановката има награди от Международния фестивал на камерните театри, организиран от НЕТА във Враца (2014). Спектакълът е селектиран и представян на сцените на фестивала „Ристо Шишков” в Струмица (Македония), Биенале на европейските театри в Подгорица (Черна гора) – през 2014 и Международен фестивал на НЕТА в Букурещ това лято.
Врачанският театър представи „Тобелия” на сцената на театър „Алесандру Давила” в Питещ. За там трупата тръгна, благодарение на финансова подкрепа от Борислав Банчев, общински съветник от Либерален алианс.








