
Деян Иванов е градоначалник на Белослав, област Варна. Печели мандат с подкрепата на ГЕРБ и събира 72,24% от гласовете на съгражданите си на втори тур през ноември тази година. Kmeta.bg разговаря с него за състоянието на общината и за плановете му за развитие на Белослав.
-Кои са основните приоритети за развитие на общината?
-Общината е с над 80% обновени водопроводна и канализационна мрежа. Работата в това направление трябва да се ускори и да се довърши. След това е нужно улиците да се преасфалтират и да се ремонтират тротоарите. Осветлението на улиците и работата по енергийната ефективност на сградите са приоритети за мен и екипа ми. Има заварени 3 проекта за санирането на частни жилищни блокове, които искаме да приключим.
-Имате ли готовност за зимно почистване на общината?
-Да, налице е цялата техника, която ни е необходима. Много малко не ни достига в това отношение и затова сме сключили договор с частна фирма за част от тази техника.
-Как стои въпросът с обществените поръчки в Белослав?
-Общината има няколко финансови корекции във връзка с предишни процедури, които са проведени. Надявам се тази практика да е прекратена, защото финансовите корекции затормозяват много работата ни.
-Смятате ли да вдигате местните данъци и такси, нещо, за което министър-председателят намекна?
-Да, това е доста болезнена тема. Местните данъци и такси трябва малко да се вдигнат, защото общината е сключила договор за извозването на боклука за 22-24 хил. лв. на месец. Данъците, които събираме, не са достатъчни, за да покрият тези задължения през 2016г. За да можем да обслужваме плащанията си, известно увеличаване на данъците е неизбежно.
-Какво смятате за идеята българските общини да бъдат по-независими в икономическо отношение от републиканския бюджет?
-Това е интересна идея. Всеки говори за своята община, аз смятам, че държавата преценява кое е справедливо по отношение разпределението на парите за различните населени места. Всяка община има различни специфики – една е известна с туризма си, друга – с индустрия, трета-земеделие. Бюджетът е много сложно нещо. Историята показва, че някои общини назад във времето са били много богати, а след това обедняват. Нашата община основно има промишленост и големи данъкоплатци, но те не са достатъчни, за да осъществяваме всички общински дейности.









