
“Изграждането на обходния път на Козлодуй може да започне през септември тази година, а срокът за довършването му е не повече от 1 година”. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова от трибуната на народното събрание по време на парламентарния контрол.
11-километровото трасе е част от маршрута за евакуация на населението при евентуална авария в АЕЦ “Козлодуй”. Инвестицията е в размер на 6.5 милиона евро и е отпусната на ДП”Радиоактивни отпадъци” от Европейската банка за възстановяване и развитие. Независимо от осигуреното финансиране, стартът на проекта се отлагаше заради административни спорове между Агенция пътна инфраструктура и ДП “Радиоактивни отпадъци” което организира процедурата по проекта.
Според министър Петкова ДП “Радиоактивни отпадъци” е успяло да защити и осигури необходимото финансиране от международен фонд “Козлодуй” за рехабилитация на двата участъка с обща дължина 11.
Първият от тях включва довършване на околовръстния път на Козлодуй, а другият – трасето, свързващо село Хърлец и Козлодуй. Предстои внасянето и одобрението му от ЕБВР. Срокът за изпълнение е 1 година, а договорът за изпълнение може да бъде сключен не по-рано от септември 2016 г.”, допълни министър Петкова.
Още новини от Враца и региона четете ТУК.








