
Едно от най-честите нарушения, на които се натъква Инспекцията по труда през летните месеци, е наемането на служители без трудови договори.
Това съобщи министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова по време на визитата си в Бургас. Социалният министър взе участие във форума „Региони в растеж”, организиран от КРИБ и в. „24 часа”. По време на посещението си в областта тя направи изненадващи проверки на две заведения в Морска градина, предаде кореспондент на Kmeta.bg. От началото на летния сезон само в област Бургас са били проверени 311 обекта. Случаите на хора без трудови договори до момента са 35 на брой.
По думите на Русинова друго сериозно нарушение е нерегламентираното работно време, с което са принудени да се съгласяват сезонните работници. Около 30% от сигналите, подавани в Инспекцията, са от самите наети лица.
„За мен е изключително важно да спазваме правата на хората. Но освен това Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ дава възможност да се подпомагат и работодателите. Тя позволява да се подобрят условията на труд, да се направят гъвкави системи за заетост на хората, както и да се създаде мобилност на работната сила“, обясни социалният министър.
По думите й заради големия брой на учениците, желащи да работят през ваканцията, миналата година е бил въведен облекчен режима за наемане на непълнолетни лица. Те са били назначавани за 35 часа на седмица.
Министър Русинова обясни, че до края на 2016 г. към бизнеса ще бъдат насочени 506 млн. лв., които да послужат за обучение и увеличение на персонала. Средствата ще дойдат по ОП „Развитие на човешките ресурси”. По думите й в момента се изпълняват 21 различни процедури, а 160 млн. лв вече са разпределени между бенефициентите.
Предстои през месец септември да стартират и различни обучения чрез ваучери. „Целта е бизнесът да може да обучи персонала си преди активния сезон и да превъзмогне липсата на квалифицирани кадри”, обясни Русинова.









