737 работодатели са забавили изплащането на заплатите на работниците си през 2019 г. С намесата на Инспекцията по труда са били карани тези шефове да платят 17,8 млн. лв. на служителите си.
Издадени са 748 наказателни постановления за забавени възнаграждения и 2067 за работа без трудов договор.
През 2019 г. ИА Главна инспекция по труда е извършила 40 216 проверки в 31 412 предприятия. Установените нарушения са 171 826. Свързаните с осъществяване на трудовите правоотношения са 80 066. За 2019 г. са били установени 2911 души, които са работили без трудов договор. Нарушенията по заплащането на труда – забавени възнаграждения, неизплатени допълнителни възнаграждения за придобит стаж и професионален опит, както и за извънреден труд и работа по празници и др. са 21 569.
Най-много санкционирани работодатели има в секторите, в които са извършени най-много проверки – строителство, селско стопанство, ресторантьорство, търговия. Инспекцията по труда осъществява засилен контрол в тях, именно защото са идентифицирани като рискови по отношение използването на недеклариран труд, а строителството и селското стопанство и по отношение безопасността на труда.
Във връзка със запитвания за санкциите за работодатели за нерегламентиран труд и забавени възнаграждения от социалното министерство припомниха, че към момента глобите за нарушение на трудовото законодателство варират между 1500 и 15 000 лв.
Сигнали за нарушаване на трудовото законодателство може да се подават през формата за сигнали на сайта на ИА ГИТ, на място във всяка дирекция "Инспекция по труда", по пощата или с куриер, на горещия телефон 070017670, както и по електронна поща.









