Традиционният празник на кюстендилското село Жабокрът е тази вечер, каза кметът трети мандат Десислава Стоянова. В разгара на празненствата ще бъде обявен и резултатът от 11-я конкурс за най-красив двор, в който за финалня тур бяха допуснати 17 домакинства. Симпатично младо семейство е победителят, но това ще го обявят организаторите от едно от местните читалища, измъкна се да съобщи в аванс кметът трети пореден мандат Десислава Стоянова.
Празникът се организира от кметството и от двете читалища в Жабокрът – "Пробуда" и "Съгласие". И се прави последната неделя на август, свързан е с Голяма Богородица по стар стил, 28 август, пояснява тя. Другото съображение точно в края на август да празнуват в Жабокрът са хората по гурбет, които трябва да се прибират обратно – учебната година на Запад започва на 1 септември.
Жабокрът, разположено на брега на река Струма, е от най-заможните села в Кюстендилско, над 95% от земята и имотите в селото се обработват и носят приходи. Пред всеки двор има по някой трактор, сеялка, балирачка, сенокосачка – като машинен парк е, отбеляза кметицата Стоянова. Голямата му известност е ежегодният празник на зелника и супер реколтата, коята вадят всяка есен от вкусни сортове зеле.









