Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
петък, 12 юни, 2026
  • Вход
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Всички новини
Kmeta.bg
  • Гледна точка
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Кмет на годината 2025
Няма резултат
Виж всички резултати
Kmeta.bg
Няма резултат
Виж всички резултати
Всички новини

Рицари тамплиери се събират в Шумен за 10 г. Орден в България

Kmeta .bg от Kmeta .bg
август 18, 2018
в Шумен
Време за четене: ~ 1 мин.
8 0
0
IMG 3077 1
9
СПОДЕЛЯНИЯ
Сподели във Facebook

120 рицари от Великия Приорат България на Ордена на Рицарите Тамплиери на Йерусалим са гости на шуменската организация на ордена. Поводът е 10 години от създаването на Ордена в България.

Тази вечер на паметник „Създатели на българската държава“ от 19,00 часа ще се състои тържествено честване на годишнината. Освен това ще има ритуал по приемане в Ордена на 7 постуланти (послушници) от България и Македония и трима рицари от Македония.Ще бъде произнесена голямата тамплиерска благословия (молитвата Отче наш), което се прави само един път в годината.

„Шуменската командерия е една от най-младите в редиците ни и от година се подготвя да посрещне рицарите на днешния 18 август, когато българската организация става на 10 години“, каза на пресконференция днес Първия Велик Приор на Ордена в България Румен Ралчев. На брифинга присъстваха още Великия секретар на Ордена в България Светозар Стефанов, Антон Кейтази от Македония, който тази вечер ще бъде приет в редиците на Великия Приорат България като рицар и командерът на шуменската структура проф. Иван Цонев.

Историята на Ордена на рицарите тамплиери в България започва през 2002 г., когато първите българи са посветени в рицарство в Австрия, Сърбия и Италия. На 18 август 2008 г. Велик Приорат България е приет за пълноправен член на Ордена на рицарите тамплиери на Йерусалим – неправителствена организация със седалище в Женева. Това обясни по време на пресконференцията днес Румен Ралчев.

Той очерта няколко от основните приоритети на Ордена – единение на християнските църкви, хвърляне на мостове към други вероизповедания, извършване на благотворителна дейност. Ралчев каза още, че Ордена работи с ученици в училищата по програми, одобрени от МОН, развива издателска дейност. В момента членовете на Ордена са около 500, като командерии има в София, Пловдив, Варна, Русе, Бургас, Плевен, Пазарджик, Стара Загора, Шумен и др.

„За нас е голяма чест да бъдем домакини на това събитие. Подходихме към организирането му много отговорно“, каза проф. Иван Цонев, който е бивш заместник-декан на Военния факултет в Шумен и преподавател в ШУ. Той обясни, че шуменската командерия е създадена преди две години и в момента наброява 27 души. От тях 12 рицари, сред които три дами, и 15 послушници. Членове на шуменската структура на Ордена са председателят на Общинския съвет проф. Борислав Беджев, съпругата му Гинка Беджева, проф. Добромир Добрев – бивш началник на РУО, досегашният посланик на България в Украйна Красимир Минчев, съпругата на областния управител на Шумен Мима Желева, д-р Попова от Първа частна АГ клиника.

Проф. Иван Цонев каза още, че за миналата година организацията от лични средства е направила дарения в размер на над 3 хил. евро. „Дарявахме за медицинско оборудване, осигурихме стипендии на студенти, вкл. и на тези, които пострадаха в Хитрино, подкрепихме и други благотворителни каузи“, каза проф. Иван Цонев.

Предишна Статия

Изпълнители от 11 държави на фолклорен фестивал в Бургас

Следваща Статия

Шуменски мажоретки на Карнавала на цветята в Дебрецен

Свързани Статии

Шумен изрисува още 9 спирки
Шумен

Шумен изрисува още 9 спирки

май 18, 2026
152
Скача цената на паяка в София
Шумен

Шумен няма да вдига цените за паркиране

октомври 27, 2025
107
Шумен открива паметник на Александър Батенберг
Шумен

Шумен открива паметник на Александър Батенберг

август 22, 2025
140
Шумен поставя нови подземни контейнери за боклук
Шумен

Шумен поставя нови подземни контейнери за боклук

август 19, 2025
122
Шумен получи 3,4 млн. лв. за изграждането на градския басейн
Шумен

Шумен получи 3,4 млн. лв. за изграждането на градския басейн

юни 4, 2025
125
Шумен с нови камери за видеонаблюдение
Шумен

Шумен с нови камери за видеонаблюдение

май 14, 2025
126
Следваща Статия
Шуменски мажоретки на Карнавала на цветята в Дебрецен

Шуменски мажоретки на Карнавала на цветята в Дебрецен

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Реклама

Кое е най-голямото предизвикателство пред новата власт?

Реклама

Последни новини

Екстремните горещини причиняват 3400 допълнителни смъртни случая на ден в Индия

Екстремните горещини причиняват 3400 допълнителни смъртни случая на ден в Индия

юни 12, 2026
Търговията с акциите на SpaceX стартира с 11% скок

Търговията с акциите на SpaceX стартира с 11% скок

юни 12, 2026

Страници

  • Всички новини
  • Реклама
  • Контакти
  • Условия за ползване
  • Защита на личните данни
Кмета БГ

Кmeta.bg е национална медия, която отразява всичко актуално от деня такова, каквото е – истинско и достоверно. Тук няма да попаднете на фалшиви новини. Ние сме и тези, които обръщат особено внимание на общините и акцентират на случващото се в тях. Чрез специална карта на сайта всеки потребител може да избере областта, която го интересува и да добие актуална информация.

Част от групата на:

Economic.bg- Икономика и бизнес

© 2026 Всички права запазени! Изграждане и Дигитален маркетинг благодарение на MasterWeb LTD.

Добре дошъл отново!

или

Влезте в профила си по-долу

Забравена парола?

Изтеглете паролата си

Моля, въведете потребителското си име или имейл адреса си, за да зададете отново паролата си.

Вход

Add New Playlist

  • Всички новини
  • Образование от A до #
  • SMART
  • е-услуги
  • Гледна точка
  • Кмет на годината 2025
  • TOP JOBS